08 Ağustos 2021, 19:04
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 18-19-20. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18-19-20 Cevapları Ekoyay Yayınları

Olumlu İletişim, Mutlu Birey ve Toplum Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 18. Sayfa Cevapları

– İletişimin olumlu olması ne demektir? Örnek vererek açıklayınız.

CEVAP: İletişimin olumlu olması, iletişimi gerçekleştiren tarafların birbirinin sözünü kesmeden dinlemesi, doğru beden dilini kullanması ve iletişim boyunca empati kurmalarıdır. Örneğin, çözemediğimiz bir soruyu öğretmenimize soracağımız zaman öncelikle ona selam vermeli, sorunumuzu kibar bir dille anlatmalı, onu dinledikten sonra da teşekkür etmeliyiz.

Etkinlik ZamanıYukarıdaki konuşma balonunda Mehmet ile doktor arasındaki iletişime yer verilmektedir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Mehmet ile doktor arasındaki iletişimin olumlu şekilde devamını sağlayan beden dili unsurları nelerdir?

CEVAP: Doktorun Mehmet’e rahatsızlığını sevecen bir tavırla sorması, Mehmet’in doktorla göz teması kurması, doktorun mimikleriyle Mehmet’i dinlediğini belli etmesi, doktorun Mehmet’i uzun uzun muayene etmesi, doktorun Mehmet’e “çak” yapması.2. Olumlu iletişimin bireysel ve toplumsal ilişkilere katkısını değerlendiriniz.

CEVAP: Olumlu iletişim bireyler arasındaki sevgiyi arttırır. İnsanlar olumlu iletişim ile kendilerini doğru ifade etmeyi, empati kurmayı, dinlemeyi ve saygı duymayı öğrenirler. Bu durum toplumsal ilişkilerin de gelişmesini sağlar. Birbirlerini anlayan toplumlar arasında bağ kuvvetlenir, fikir alışverişi artar. Böylece toplumlar birbirlerinin medeniyetinden faydalanma imkanı bulur.

3. Metindeki olumlu iletişime katkı sağlayan cümleleri tespit ederek altını çiziniz.

CEVAP:Altı çizilebilecek cümleler;

  • “Anlat bakalım, seni buraya getiren sebep nedir?”
  • “İlaçlar bitince görüşelim, anlaştık mı yakışıklı?”

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 20. Sayfa Cevapları

Etkinlik Zamanı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz?CEVAP: İnsanlarla konuşmaya başlamadan önce onlara selam veririm.  Ses tonumun sakin ve nazik çıkmasına özen gösteririm. Karşımdaki kişi bir şey anlatırken ona bakar ve tebessüm ederim. Kimsenin sözünü kesmemeye çalışırım.

2. Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz. Bu ifadelerden hangileri iletişimi olumlu, hangileri olumsuz etkilemektedir? Belirtiniz.

CEVAP: İletişim kurarken “merhaba, lütfen, teşekkür ederim, rica ederim” gibi sözcükler kullanırım. Bu sözcükler iletişimi olumlu etkilemektedir. Bunların dışında “Senin yüzünden böyle oldu.” gibi suçlayıcı cümleler de kullandığım oluyor. Bunlar ise iletişimi olumsuz etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
05 Ekim 2022, 16:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3390

7. sınıf sosyal bilgiler dersinde daha çok başarılı olmak istiyorum. Buradan konularımı gözden geçirip cevaplarımı kontrol ediyorum.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.