08 Ağustos 2021, 19:05
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 25-26-27-28-29. Sayfa Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25-26-27-28-29 Cevapları Ekoyay Yayınları

Özgürüm, Sorumluluklarımın Olduğu Yere Kadar Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 25. Sayfa Cevapları

– Günlük yaşamınızda aşağıdaki görselde yer alan kitle iletişim araçlarından hangisi sizin için daha önemli yere sahiptir? Neden?

CEVAP: Cep telefonu benim için daha önemli yere sahiptir. Çünkü ailemle ve arkadaşlarımla telefon yoluyla haberleşiyorum.

– Ülkemizde kitle iletişim araçları hangi amaçlarla kullanılmaktadır?CEVAP: Kitle iletişim araçları; spor, eğlence, genel kültür alanlarında bilgilenmek, ülkemizde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olmak, haberleşmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 26. Sayfa Cevapları

– “Millî çıkarlara aykırı yayın” denilince aklınıza neler gelmektedir?

CEVAP: Millî çıkarlara aykırı yayın yapmak milli marş, bayrak, resmi dil gibi milli değerleri küçültücü veya toplumu tehlikeye düşüren insanları savunucu yayınlar yapmaktır.– Kitle iletişim aracının muhtar adayı açısından önemi nedir?

CEVAP: Muhtar adayı kitle iletişim araçları sayesinde görev boyunca yapacaklarını insanlarla paylaşabilir. Bu sayede ulaşmadığı kimse kalmaz.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 27. Sayfa Cevapları

Etkinlik Zamanı

Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.1. Bu haber, kitle iletişim araçlarında yayınlandığı zaman halk hangi haklarını kullanmış olur ya da halkın hangi hakları ihlal edilmiş olur?

CEVAP: Bu haber ile halk haber alma hakkını kullanmış olur.

2. Sizce bu haberi yapan veya yayınlayanlar sorumluluklarını yerine getirmişler midir? Açıklayınız.

CEVAP: Sorumluluklarını yerine getirmişler. Haberi yapanlar tarafsız bir biçimde olanları anlatmışlardır.3. Sorumluluk sahibi bir vatandaş olarak böyle bir haberle karşılaştığınızda ne yaparsınız?

CEVAP: Böyle bir haberle karşılaştığımda haklarımı tekrar gözden geçiririm. Sahip olduğum haklara başkalarının da sahip olduğunu hatırlarım.

– Kitle iletişim araçlarının halkın doğru haber alma hakkını yerine getirdiklerini düşünüyor musunuz? Açıklayınız.

CEVAP: Kitle iletişim araçları bazen dikkat çekmek için halkın doğru haber alma hakkını ihlal etmektedir. Mesela aynı haber iki ayrı kanalda yayınlandığında haberleri çok farklı bir sözlerle ifade ettiklerini görürüz.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 28. Sayfa Cevapları

– Size ait özel bilgilerin sosyal medyada paylaşılması hangi hakkınızın ihlal edildiğini gösterir?

CEVAP: Bu durum “özel hayatın gizliliği” hakkımızın ihlal edildiğini gösterir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 29. Sayfa Cevapları

Etkinlik Zamanı

Haberi okuyunuz ve soruları cevaplayınız.1. Sizce bu haberi okuyan kişiler bilgi alma hakkından yararlanmış olurlar mı? Açıklayınız.

CEVAP: Bilgi alma hakkından yararlanmış olurlar. Çünkü yaşanmış bir olayı bir kitle iletişim cihazı aracılığıyla öğrenmek bilgi alma hakkını kullanmaya dahildir.

2. Haberin “kitle iletişim özgürlüğü” ile ilgisi var mı? Böyle bir durumla karşılaşsanız ne yaparsınız?

CEVAP: Haberdeki genç cep telefonu kullanarak kitle iletişim özgürlüğünü kullanmış oluyor. Ancak kişi bu hakkını başkalarının haklarına saygı göstermeden kullandığı için haksızdır. Böyle bir durumda ben de davacı olurdum.3. Mahkeme “özel hayatın gizliliğini ihlal” cezasını neye dayanarak vermiştir?

CEVAP: Kız öğrencilerin kendi istekleri dışında bir kitle iletişim aracında fotoğraflarının olması özel hayatın gizliliğini ihlal etmiştir.

4. “Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.” cümlesi ile anlatılmak istenen nedir?

CEVAP: Her insanın kendi hakları vardır. Kişi bu haklarını kullanmakta serbesttir. Ancak haklarını kullanırken başkalarının da hakları olduğunu unutmamalıdır. Söz ve davranışları başkalarının haklarına müdahale edecek şekilde olmamalıdır. İnsanlar haklarını özgürce kullanırken başkalarının da özgürlüğüne saygı göstermelidir.Etkinlik Zamanı

Aşağıdaki kavram haritasında boş bırakılan yerleri tamamlayınız.

CEVAP:

kavram haritasıBir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


06 Aralık 2022, 23:19

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Haklarımızı ve sorumluluklarımızı bilmek hepimizin görevidir bence bu derste işlemezsek insanlar bunu bilemezdi çok teşekkürler konu için

11 Ekim 2023, 18:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Konular ve yanıtlar oldukça açık ve güzel olmuş

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.