21 Mart 2022, 14:31
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 228-229. Sayfa Cevapları Meb Yayınları7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228, 229 Cevapları

7. Tema Sağlık ve Spor Tema Sonu Değerlendirme Soruları Cevapları 


7. Sınıf Türkçe 228. Sayfa Cevapları

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SPOR VE BESLENME

Sağlıklı yaşam; yaşamı, önlenebilecek hastalıklara yakalanmadan sürdürmek veya bunlara olabildiğince geç yakalanmaktır. Son yıllarda bilimsel veriler bazı hastalıklara karşı korunmanın, eğer hastalık gelişti ise ilerlemesini geciktirmenin ve organizmaya verdiği zararın en düşük düzeyde tutulmasının mümkün olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı yaşam için beslenme ve sporun önemi çok önceden beri bilinmektedir. Hipokrat MÖ 480’de sağlıklı yaşamın temel ilkesini şöyle açıklamıştır: “Sağlıklı yaşam, bireyin beden yapısı (kalıtım) ve çeşitli besinlerin etkilerinin bilinmesini gerektirir ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için yeterli değildir, egzersiz de yapılmalıdır.” Hipokrat aynı zamanda kişinin vücuduna karşı sorumlu olduğunu ve sağlam bir kafanın sağlam bir vücutta olacağını vurgulamıştır. Organizmayı zinde ve sağlıklı kılmak için spor yapma bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Gerçekten de modern yaşamın zorlamaları sonucu giderek artan hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları ile ortaya çıkan sağlık bozuklukları insanları egzersiz ve spor yapma ile sağlıklı beslenme konularında bilgilenmeye zorlamaktadır. Fiziksel hareket veya egzersiz, sağlık ve performansla ilgili olmak üzere iki amaca yöneliktir. Sağlıkla ilgili egzersizler bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalışmasını, performansla ilgili egzersizler ise kasların daha hızlı, güçlü ve dengeli hareket etmesini dolayısıyla sporla ilgili yeteneklerin gelişmesini amaçlamaktadır. Çoğu kişi için beslenme ve sporun birinci amacı sağlığı korumak ve geliştirmektir. Sporcular ise sağlıklarını korumak ve geliştirmenin yanı sıra performanslarını artırmaya yönelik ek egzersizler de yapmak zorundadırlar.(…) Egzersizi zevk aldığınız bir alışkanlık hâline getirerek hayatınızın bir parçası yapabilirsiniz. Hoşlandığınız aktiviteleri seçerseniz düzenli olarak yaparsınız. Parkta yürüyerek, bisiklete binerek, tenis, badminton oynayarak aldığınız fazla enerjiyi harcayabilirsiniz. Bu aktivitelerin çoğu için elbise ve ayakkabı değiştirmenize bile gerek yoktur ki bu çok meşgul olan kişiler için idealdir. Ayrıca sevdiğiniz pasta veya tatlıdan uzak durmak yerine, bunları yiyerek aldığınız fazla enerjiyi egzersiz yaparak harcayabilirsiniz.
(…)

Prof. Dr. Gülgün ERSOY
(Kısaltılmıştır.)

(1, 2 ve 3. soruyu metinden hareketle cevaplayınız.)

1. Metne göre sağlıklı yaşamı tanımlayınız.Cevap: Yaşamı, önlenebilecek hastalıklara yakalanmadan sürdürmek veya bunlara olabildiğince geç yakalanmaktır.

2. Hipokrat, sağlıklı yaşamın temel ilkesini nasıl açıklamıştır?

Cevap: Hipokrat sağlıklı yaşamın temel ilkesini “Sağlıklı yaşam, bireyin beden yapısı (kalıtım) ve çeşitli besinlerin etkilerinin bilinmesini gerektirir ancak beslenme tek başına sağlıklı yaşam için yeterli değildir, egzersiz de yapılmalıdır.” diye açıklamıştır.

3. Fiziksel hareket ve egzersizin amacı nedir?Cevap: Sağlık ve performansla ilgili olmak üzere iki amaca yöneliktir. Sağlıkla ilgili egzersizler bütün vücut fonksiyonlarının ahenk içinde çalışmasını, performansla ilgili egzersizler ise kasların daha hızlı, güçlü ve dengeli hareket etmesini dolayısıyla sporla ilgili yeteneklerin gelişmesini amaçlamaktadır.


7. Sınıf Türkçe 229. Sayfa Cevapları

4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ek eylem kullanılmıştır?
A) İki kilo portakal alır mısın?
B) Eski mahalledeki arkadaşlarını gördün mü?
C) Bugün gittiğiniz tiyatro sıkıcı mıydı?
D) Sana verdiğim kitabı okudun mu?

Cevap: C

5. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde ek eylem farklı bir görevde kullanılmıştır?A) Adresi, ben ona daha önce vermiştim.
B) Onun en sevdiği çiçek menekşeymiş.
C) Yaşadıklarından sonra hayata bakışı tamamen değişmişti.
D) Aradığın kitabı bulmana yardımcı olabilirmiş.

Cevap: B

6. Aşağıdaki metinlerin hangileri birinci kişi ağzıyla anlatılmıştır? İşaretleyiniz.

Cevap:229. Sayfa

7. Geleneksel bir Türk sporu olan güreşin en önemli karşılaşması Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir. Türklerin MÖ 4. yy.dan beri güreş yaptıkları bilinmektedir. İlkbahar aylarında doğanın canlanışı için yapılan kutlamalarda, evlenme merasimlerinde, zafer şölenlerinde hep güreş müsabakaları yapılırdı. 1996 yılında Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurulmuş ve yağlı güreş için önemli bir adım atılmıştır.

Yukarıdaki paragrafa göre aşağıdaki yargılardan hangisi yanlıştır?

A) Güreş müsabakaları sadece ilkbahar aylarında doğanın canlanışını kutlamak için yapılmaktadır.
B) Geleneksel Türk sporu olan güreşin en önemli karşılaşması Kırkpınar Yağlı Güreşleri’dir.
C) Geleneksel Spor Dalları Federasyonu kurularak yağlı güreş için önemli bir adım atılmıştır.
D) MÖ 4. yy.dan itibaren Türklerin güreş yaptıkları bilinmektedir.Cevap: A


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 228-229. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.22 Ekim 2022, 18:51

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2694

Cevaplarımı görmek için bakıyorum bazı yanlışlarım çıktı onları düzelttim çok sağolun yardımcı oldunuz

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.