14 Mart 2022, 10:45
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 79-80-81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları Özgün Yayınları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 3. Tema DUYGULAR Sayfa 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85 “Küçük Çocuk” Metni Etkinlik Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 79. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Yetenekli olduğunuz bir alan var mı? Yeteneklerinizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? Arkadaşlarınıza açıklayınız.

CEVAP: Yazma konusunda yetenekliyim. Yeteneklerimi geliştirmek için bol bol kitap okur ve yazma alıştırması yapıyorum. Kitap okumak kelime bilgimi arttırıyor ve hayal gücümü geliştiriyor.2. Araştırmanızdan edindiğiniz bilgilere göre öğretmenlerin, öğrencilerinin kişisel ve sosyal gelişimlerine etkilerini açıklayınız.

CEVAP: Öğretmenin kişiliği ve gerek öğrencilere gerekse olaylara karşı tutumu, belli oranda öğrencilerin de kişiliklerine yansır. Çünkü çocuk, öğretmenini örnek alarak onunla özdeşleşmeye çalışır. Bu nedenle öğretmen dengeli ve tutarlı davranışlarıyla, adaletiyle, güler yüzüyle, sevgisiyle, hoşgörüsüyle, ölçülü giyimi ve mütevazı görünümüyle, öğrenciler üzerinde olumlu etkiler bırakabilir.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 83. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki sözcüklerden hangilerinin metinde geçtiğini belirleyip işaretleyiniz.7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 83. Sayfa Cevapları

b. İşaretlemediğiniz sözcüklerin metinle ilişkisini kurunuz.

CEVAP:Bu kelimeler metinde geçmemektedir, ancak metnin ifade etmek istediği düşüncede bu kelimeler de yer alabilir. Küçük çocuk kabiliyeti olmasına rağmen öğretmenini taklit etmeye başlamıştır.

2. ETKİNLİKAşağıdaki sözcüklerin zıt anlamlılarını ilgili kutucuklara yazarak bulmacayı çözünüz.

1. küçük 2. mutlu 3. çirkin 4. sonra 5. yeni 6. az 7. sığ 8. dışarı 9. son 10. arka

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 83. Sayfa Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 84. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİKOkuduğunuz metnin türü hikâyedir. Aşağıdaki cümlelerden hangileri metnin ana fikri olabilir? İşaretleyiniz.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 84. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Metindeki öğretmenlerden hangisinin öğrencilerine yaklaşımını doğru buldunuz? Nedenini belirterek aşağıya yazınız.CEVAP: İkinci okulda öğretmenin yaklaşımını doğru buldum. Çünkü ilk öğretmen öğrencilerinin sanatsal etkinlikleri tıpkı gösterdiği gibi yapmasını istiyordu. Ancak herkesin aynı duygu ve hayal gücüne sahip olduğunu varsaymak büyük bir yanlıştır. Öğretmen onlara çeşitli örnekler göstermeli, ancak yapacakları iş konusunda özgür bırakmalıdır. İkinci okuldaki öğretmen öğrencilerini serbest bırakarak onların düşünmelerine fırsat veriyor, hayal dünyalarını yansıtlarına izin veriyor. Bu durum öğrencilerin yeteneklerini ortaya koymasında ve özgüven sahibi olmalarında etkili olmaktadır.

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde iki nokta (:) işaretinin hangi amaçla kullanıldığını cümlelerin altlarına yazınız.

1. Hamurdan çeşitli şeyler yapabilirmiş: yılanlar, kardan adamlar, filler, fareler, arabalar, kamyonetler…
⇒ Kendisinden sonra örnek verilecek cümlenin sonunda kullanılmıştır.2. Öğretmen:
— Bekleyin! Ben size nasıl yapacağınızı göstereceğim.
⇒ Kimin konuşacağı belirtildikten sonra kullanılmıştır.

3. Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak.
⇒ Açıklama yapılacağını belirten cümlede kullanılmıştır.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 85. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki fiilleri istediğiniz kiplere göre çekimleyip örnekteki gibi yazınız.7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 85. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

a. “Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur.” sözünden hareketle aşağıya bir yazı yazınız. Yazınızda; giriş, gelişme, sonuç bölümlerine dikkat ederek düşüncelerinizi açıklayınız.

CEVAP: ÖĞRETMENİN SANATIÖğretmen, çocuğun kişiliğinin oluşmasında, öğrenmesinde ve öğrettiği bilgiyi kullanmasında ona yardımcı olur. Öğretmen, öğrencisi için mermeri şekillendiren heykeltıraş gibidir.

Heykel, sanat eseri haline gelmeden önce düz bir mermerdir. Ona biçim kazandıran heykeltıraştır. Heykeltıraş, yıllar boyunca edindiği bilgileri mermere adeta akıtır ve ona bir biçim kazandırır. Öğretmen de işte böyle bilgisini, deneyimini öğrenciye aktararak onun kişiliğinin ve düşünce yapısının bir şekil almasını sağlar. Hayatta tecrübesiz olan çocuk, kendisine rehberlik eden öğretmenin öğrettikleriyle pişer, yoğrulur. Deneyimsiz çocuk bir gün tıpkı heykeltıraşın yaptığı heykel gibi şekillenmiş olur.

Öğretmenler, heykeltıraşın yaptığı gibi bilgi birikimiyle, deneyimiyle, görgüsüyle öğrenciyi hayata hazırlayan kişilerdir.

Metnin Tamamını Görebilmek İçin Tıklayınb. Yazınızı yazım ve noktalama açısından inceleyiniz. Yazınızda yazım ve noktalama açısından bir yanlışlık varsa bunları düzeltip yazınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

SONRAKİ METNE HAZIRLIK

Sınıfa tahta bloklar getiriniz.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 79-80-81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.