16 Mart 2022, 11:07
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 8. Tema Sonu Etkinlik Cevapları7. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 250, 251 “TEMA SONU DEĞERLENDİRME SORULARI” Etkinlik Cevapları

250. Sayfa

Çeç kelimesinin ne manaya geldiğini belki hepimiz bilmeyiz ama “Arpa, buğday çeç olur. / Güzeller güleç olur.” türküsünü dinlemeyenimiz yok gibidir. Çeç kelimesinin en güzel manası, ona en yakışanı, bence şu olabilir: Çiftçinin kavurucu yaz güneşinin altında, alnından damlayan ter taneleri.
Nevşehir’in Avanos ilçesinde, halkın Çeç Dağı adını verdiği bir tepe vardır. Bunun üzeri, anlattıklarına göre, bir masa üzeri kadar düzdür. Hiç, üzeri düz olan dağ da olur muymuş demeyiniz. Elbette olur. Hem, hikâyesi bu oluşu ne güzel anlatıyor.
Vaktiyle çiftçinin biri ekinlerini harmanladıktan sonra kurttan kuştan, hırsızlardan korumak için büyük bir yığın hâline getirir. Kendisi de başında beklemeye başlar. Mal bu, “Canın yongası.” demişler. Ama herkesin öyle çok malı yok ki saklasın. Fakiri var, yoksulu var.
Bir gün biri çıkar gelir çiftçinin karşısına. Fakirdir, yoksuldur. Biraz buğday ister çiftçiden. Belki o koca yığından alındığı belli olmayacak kadar az bir buğday… Ama çiftçi hiç oralı olmaz. Üstelik fakir köylüsünü bir güzelce de azarlar, sonra da kovar. Fakirin dili yok ki bir şeyler söylesin, taş yürekli kalbi yok ki kötü laflar etsin. Dediği sadece “Allah seni de, buğdayını da taş yapsın.”
Bugün Çeç Dağı adı verilen burada, dikkatlice bakılırsa ayrıca insana, orağa, yabaya benzer taş parçalarının olduğu görülür. Merhametsiz çiftçi bütün varlığı ile birlikte taş olmuştur.
Saim SAKAOĞLU

(İlk iki soruyu metne göre yanıtlayınız.)1. Görünüş olarak Çeç Dağı’nı diğer dağlardan ayıran özellik nedir?

Cevap: Çeç Dağı’nın tepesi bir masa kadar düz olması nedeni ile diğer dağlardan farklıdır.

2. Metinde cevabı olan soruların karşısına ( X ) işareti koyunuz

Cevap:250. Sayfa

3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ek fiil farklı bir görevde kullanılmıştır?

A) Sınava hazırlandığı için odasından dışarı çıkmıyordu.
B) Sergide birbirinden farklı resimler sergilenmişti.
C) Üzerinde yaşadığımız bu topraklar atalarımızın bize emanetidir.
D) Babaannesine bundan sonra torunu bakacakmış.

Cevap: C251. Sayfa

4. Aşağıdaki fablda geçen söz sanatlarını bulunuz.

KEDİ ve TİLKİ
Tilki ile kedi sohbet ediyorlarmış. Tilki durmadan hilekâr ve kurnaz olduğunu anlatıyormuş. Söylediğine göre düşmanları onu alt edemezmiş. Çünkü onlardan kurtulacak bir sürü oyun ve hile biliyormuş. Kedi biraz da utanarak “Ben fazla oyun bilmem ki.” demiş. “Düşmanlarımın elinden kurtulmak için tek bir yol bilirim. O da kaçmaktır.”
Tilki: “Kedi kardeş!” demiş. “Ben her tehlike karşısında başımın çaresine bakabilirim. Ama senin durumuna üzülüyorum. Korkarım bir gün seni çabuk alt edecek.” Az sonra bir sürü tazının bağrışmalarını duymuşlar. Bir avcı topluluğuna ait bu köpekler bütün hızlarıyla kendilerine doğru koşuyormuş. Kedi hemen yanındaki ağacın dallarına sıçrayarak üstteki bir yaprak kümesinin içine saklanmış. Tilki ise “Acaba şu hileyi mi yapsam yoksa bu hileyi mi?” diye düşünmeye başlamış. Çünkü o kadar hile biliyormuş ki hangisini uygulamasının doğru olacağına bir türlü karar veremiyormuş. Tam birisini uygulayacakmış ki tazılar etrafını çevirip tilkinin işini bitirmişler.
Bütün olanları yukarıdan seyreden kedi çok hile bilmediğine şükretmiş.

Cevap: Kişileştirme- Konuşturma5. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde öznellik söz konusudur?

A) Türkçe yazılısından yüz almış.
B) Kardan dolayı okullar tatil edildi.
C) Bu evde beş kişi kalıyor.
D) Son okuduğum roman beni çok etkiledi.

Cevap: D

6. Hasan Türkçe dersinden almış olduğu yazım kuralları konulu proje ödevini tamamlamak için hangi internet sayfasından araştırma yaparsa güvenilir bir bilgi elde etmiş olur?A) urkcedir.com.tr
B) yazimyanlis.org.tr
C) tdk.gov.tr
D) turkcedil.com.

Cevap: C

7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde şimdiki zaman kullanılmıştır?

A) Bu yol bizi önce Bilecik’e ardından Söğüt’e ulaştıracak.
B) Nihayet Söğüt’e giriyoruz.
C) Temmuz ayında Moena evlerinin pencerelerinden Türk bayrağı sarkıtılır.
D) Koskoca çadırını kasabanın tam ortasına kurmuş.Cevap: B

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 250-251. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

 Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.