16 Mart 2022, 10:14
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı İlk Çocukluk Etkinlik Cevapları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 188, 189, 190 İlk Çocukluk Metni Etkinlik Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 188. Sayfa

1. Hangi tür kitapları okumaktan hoşlanıyorsunuz? Niçin?

Cevap: Bilim kurgu kitaplarından hoşlanıyorum.Bana daha çekici geliyor ve bu kitapları okurken zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorum.

2. İlkokul yıllarınızda okuduğunuz kitaplardan aklınızda kalanları anlatınız.Cevap: Küçük Prens, Pinokyo, Şeker Portakalı, Momo, Yalnız Efe

1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Kelimeleri cümle içinde kullanınız.

Cevap:1.etkinlik

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Metinde yazarın kitaplara meraklı bir çocuk olduğunu gösteren ifadeler nelerdir?Cevap:
İlk kitaplığım elime geçirdiğim bir karton kutu olmuştur.
Ama kitaplarla oynamak için özendirilmeme pek gerek yoktu.
Yaşım ilerledikçe, yalnız geceleri okunan kitaplarla yetinmemeye başlamıştım. Gündüzün elime geçirdiklerimi fırsat buldukça okur, çabucak bitirirdim.
Sayfalarını yırtmamaya özen göstererek dikkatle açar, okulda derslerde öğretmenin, teneffüs sıralarında belleticinin gözünden kaçırmaya çalışarak ilgiyle okurdum.

2. Metne göre çocuğu kitap sevmeye neler teşvik etmiş olabilir?

Cevap: Babasının kitaplarını çocuğa bırakması, geceleri aile arasında okunan romanlar, ailenin kitap okuma alışkanlığı.

3. Kitaplığınızda olduğu hâlde okunmayan kitaplar konusundaki düşünceleriniz nelerdir?Cevap: Sadece kitaplıkta güzel duruyor diye alınan kitapların pek bir anlamı olmaz.İnsanlar aldıkları kitapları okumalı ve kitapları koyacak yer kalmayınca kitaplık almalıdır.

4. Her akşam evde kitap okunması ile kitap okuma alışkanlığı kazanma arasında bir ilişki var mıdır? Tartışınız.

Cevap: Evet vardır.Her akşam evde kitap okunursa zaman içinde insanların okuma alışkanlıkları edinmesi daha kolay olur.

5. İnternet gibi bilgi kaynakları kitapların yerini doldurabilir mi? Tartışınız.Cevap: Bence dolduramaz.Kitaplar her zaman daha güzel ve akılda kalıcı olur.Kitapların hoş bir kokusu olur ve ayraç ile kaldığımız yeri belirleriz.Kitaplar her zaman yeğ tutulur.

6. Kitap okuma alışkanlığı kazanmada kişisel yatkınlığın ve çevresel etkilerin önemini tartışınız.

Cevap: İnsanların hal ve hareketlerinde alışkanlıklarında çevresi, ailesi, arkadaşları her zaman önemli bir rol oynamıştır.Bu nedenle kitap okuma alışkanlığında da durum böyledir.Çevresi kitap okuyan bir insanın okuma alışkanlığı edinmesi daha kolay ve olağandır.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 189. Sayfa

3. ETKİNLİKAşağıdaki cümlelerde, örtülü anlamları bularak örnekteki gibi yazınız.

Cevap:

Bu gece okumaları orada da sürdü. (Demek ki yazar daha önce de gece okumaları yapıyormuş.)
Benim de bir kitaplığım olmuştu. (Demek ki yazarın çevresinde kitaplığı olanlar varmış.)
Perşembe günleri okula giderken ayaklarım Beyazıt yokuşunu daha hızlı ve istekli tırmanırdı. (Demek ki perşembe günleri onu heyecanlandıracak bir durum oluyor )
Özellikle bazı dersler, roman ve gazete okumaya elverişliydi. Bu izni kötüye kullandığımız da olurdu. ( Demek ki bazı derslerde öğrencilere serbest zaman veriliyormuş.)

4. ETKİNLİKYazar, çocukluk anılarını kaleme almakla kimlere seslenmek istemiş ve ne amaçlamış olabilir?

Cevap: Çocuklara seslenmek istemiş, onların da okuma alışkanlığı edinmelerini istemiştir.

5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinden alınan aşağıdaki parçada hangi düşünceyi geliştirme yolu kullanılmıştır? Yazınız.İstanbul’a döndüğümüz vakit on üç yaşındaydım. Serez’den ayrılırken beni en çok sevindiren şey, istediğim kitaplara kavuşma olanağının artık gerçekleşmesiydi.

Cevap: Karşılaştırma yolunu kullanmıştır.İstanbul’da bulacağı kitaplar ile Serez’deki bulabileceği kitap sayı ve çeşitleri karşılaştırılmıştır.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde anlam yönünden anlatım bozukluğu içeren cümlelerdeki anlatım bozukluklarını örnekteki gibi bularak altını çiziniz. Anlatım bozukluklarının sebebini cümlelerin karşısına yazınız.Cevap:

Geçen sene de yine böyle olmuştu. (gereksiz sözcük kullanımı)
Eli uzun biridir, herkesi tanır. (Eli uzun biridir, o herkesi tanır) Özne eksikliği
Salı günü mutlaka ben de yarışmaya katılabilirim. (Salı günü ben de yarışmaya katılabilirim.) Gereksiz sözcük kullanımı ve kesinlik ile ihtimal aynı cümlede.
Esen meltem rüzgârına karşı oturduk sahilde. (Meltem rüzgarları eserken sahilde oturduk) Yanlış kelime kullanımı
Eğirdir Gölü’nde inanılmaz çoğunlukta sazan balığı var. (Eğridir Gölü’nde inanılmaz çoklukta sazan balığı var.) Yanlış kelime kullanımı
Hastalandığında çok dedemle ilgilenemediğim için üzgünüm. (Hastalandığında dedemle çok ilgilenemediğim için üzgünüm.) Kelimenin yanlış yerde kullanımı
Ona sözüm var, dediklerini yapmaya zorunluyum. (Ona sözüm var dediklerini yapmak zorundayım.) Yanlış kelime kullanımı
Zanlı, sorguda suçunu kendi ağzıyla itiraf etti. (Zanlı sorguda suçunu itiraf etti.) – Gereksiz sözcük kullanımı
Son gördüğümden beri saçlarını büyütmüşsün. (Son gördüğümden beri saçların uzamış.) Kelimenin yanlış kullanılması
Onun karşısında rahat düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. (Onun karşısında düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebilirsiniz.) Yanlış kelime kullanımı
Yoldaki buzlanma araçların kaza yapma şansını artırır. ( Yoldaki buzlanma araçların kaza yapma ihtimalini arttırır.) Yanlış kelime kullanımı
Savaş yıllarındaki koşul ve şartlar Anadolu halkını zorluyordu. (Savaş yıllarındaki koşullar Anadolu halkını zorluyordu.) gereksiz sözcük kullanımı
Aşağı yukarı tam bir aydır sonuçların açıklanmasını bekliyoruz. ( Aşağı yukarı bir aydır sonuçların açıklanmasını bekliyoruz.) Karşıt anlamlı kelimelerin aynı cümlede olması

7. ETKİNLİK

Severek okuduğunuz bir kitabı tanıtmak amacıyla hazırlamış olduğunuz sunumunuzu yapınız.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 190. Sayfa

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki yönergeleri uygulayınız.

a) Okumayla ilgili bir anınızı yazınız. Anınızı yazarken noktalama işaretlerini kullanmayınız. Noktalama işareti kullanılması gereken yerleri ( ) ile belirtiniz.

Cevap: Geçen sene kardeşimle birlikte okuma etkinliği yapmaya karar verdik( )Her akşam yemekten sonra kitap okuduk( )O gün bu gündür her akşam mutlaka kitap okuruz( )Bu etkinlik sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazandık( )

b) Anınızda ( ) ile belirttiğiniz yerleri uygun noktalama işaretleri ile doldurunuz. Noktalama işaretlerinin kullanılmasının metnin okunuşuna yaptığı katkıyı yorumlayınız.

Cevap: Geçen sene kardeşimle birlikte okuma etkinliği yapmaya karar verdik. Her akşam yemekten sonra kitap okuduk. O gün bu gündür her akşam mutlaka kitap okuruz. Bu etkinlik sayesinde kitap okuma alışkanlığı kazandık.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 188-189-190. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.