16 Mart 2022, 19:32
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı İstanbul Etkinlik Cevapları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231 İstanbul Metni Etkinlik Cevapları MEB Yayınları

224. Sayfa

1. İstanbul’un tarihimizdeki yeri ve önemi nedir?

Cevap: İstanbul şehri tarihimiz açısından büyük önem taşımaktadır.1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilince orta çağ kapanmış yeni çağ açılmıştır.O zamandan Osmanlı İmparatorluğu yıkılıncaya kadar başkent olarak kalmıştır.Ülkemizin en büyük ve simgesel bir şehri olan İstanbul gerek tarih gerekse kültür ve turizm açısından büyük önem taşımaktadır.2. Yaşadığınız şehri yeterince tanıdığınızı düşünüyor musunuz?

Cevap: Yeterince tanımıyorum ama tanımak için araştırıyorum.

226. Sayfa

1. ETKİNLİKAşağıdaki yönergeyi uygulayınız.

Cevap:

226. Sayfa

2. ETKİNLİKAşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Şiirde şairin yaşamının belli dönemlerini yansıtan mekânlar nerelerdir?

Cevap: İstanbul’daki camiler, evler, yollar, meydanlar, Boğaziçi, Kız Kulesi, Beşiktaş, evlendirme dairesi, askerliğini yaptığı kışla, Küçüksu, Eyüp Sultan, Boğaz, Çengelköy, Rumeli Hisarı, Kadıköy, Üsküdar, Adalar, Beyoğlu, Tünel.

2. Şairin yaşadığı yerleri her görüşünde başından geçen olayları tekrar yaşamasının sebebi ne olabilir?Cevap: Anılarının canlanması.

3. Sizin de yaşadığınız şehirle özdeşleşen mekânlar nelerdir? Paylaşınız.

Cevap: Galata Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Boğaz, Fatih ilçesi.

4. Hangi şehirde yaşamak isterdiniz? Neden?Cevap: İstanbul’da yaşamak isterdim.İstanbul’un tarihsel, kültürel ve sporsal alanları çok fazla.Üstelik doğal güzellikleri ile de herkesin görmesi ve yaşaması gereken bir yer diye düşünüyorum.

5. Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’da yaşayan biri bu şiiri okuduğunda şair ile benzer duyguları hisseder mi? Tartışınız.

Cevap: Yaşamazdı çünkü İstanbul’u bu kadar güzel hale getiren ve temellerini atan kişi Fatih ve ondan sonra gelen padişahlardır.

6. “Bu şehir çok değişti.” ifadesinde değişen şehir midir, o şehirde yaşayan insanlar mıdır? Tartışınız.Cevap: Hem insanlar hem de şehirler değişmektedir.Şehirler yapılanmakta, büyümekte, evler çoğalmaktadır.Aynı zamanda insanlar da değişmektedir.Gelenekler görenekler azalmakta, bazı meslekler kaybolmaktadır.

227. Sayfa

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki yönergeleri uygulayınız.a) Okuduğunuz şiirin çağrıştırdığı kavramları yazınız.

Cevap: Özlem, sevgi, mutluluk, hatıra, çocukluk, anne ve baba sevgisi, memleket, askerlik anıları.

b) Okuduğunuz şiirin ana duygusunu yazınız.

Cevap: Yaşanan şehre ve geçmiş zamana özlem.4. ETKİNLİK

Aşağıdaki dörtlüklerde yer alan söz sanatlarını bularak karşılarına yazınız.

Cevap:

227. Sayfa228. Sayfa

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki duvar yazısını yorumlayınız.

Cevap: Zaman içinde akıp giden eski bir tarihi olan şehir İstanbul.

6. ETKİNLİK

Aşağıda “İstanbul” şiiri ile daha önce okumuş olduğunuz “Türkiye’m, Anayurdum, Sebebim, Çarem” şiirinden birer dörtlük verilmiştir. Dörtlükleri inceleyerek yönergeleri uygulayınız.

a) Şair “İstanbul” şiirinde kendi yaşamı ile “İstanbul” arasında nasıl bir bağ kurmuştur?

Cevap: Çocukluğunun gençliğinin geçtiği yerdir. Askerliğini yaptığı annesinin ve babasının mezarının olduğu, hatırlarla dolu bir yerdir.

b) Şair “Türkiye’m, Anayurdum, Sebebim, Çarem” şiirinde kendi yaşamı ile “Türkiye” arasında nasıl bir bağ kurmuştur?

Cevap: Var olma sebebi olduğunu belirtmiştir.

c) Her iki şiirde verilmek istenen ortak mesaj nedir?

Cevap: İnsanların memleketi çok değerlidir.

229. Sayfa

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde yer alan fiilleri yapılarına göre inceleyerek uygun tablolara yazınız.

Cevap:

229. Sayfa

230. Sayfa

8. ETKİNLİK

Aşağıdaki sosyal medya grubundaki mesajları inceleyiniz. Ardından yönergeleri uygulayınız.

a) Şair İstanbul’un hangi özelliğinden dolayı “Gemilerde Talim Var” türküsüne atıfta bulunmuş?

Cevap: İstanbul’da deniz var denizde bulunan savaş gemilerinden dolayı.

b) Siz de yörenizle ilgili bir türkünün sözlerini ve hikâyesini arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İstanbul Yöresi Türküsü

Beyoğlu’nda Gezersin
İstanbul türküleri arasında yer alan bu eserin de öyküsü bir rivayete dayanmaktadır. Eski İstanbul döneminde kavuşamayan birçok aşık genç olduğunu hikâyelerden biliyoruz. Yine kavuşamayan ama birbirini çok seven bir genç kız ve bir genç delikanlının hikâyesidir bu şarkı. Kavuşamayan bu çift dönemin şartları gereği birbiriyle görüşemezmiş. Bu sebeple kendilerine bir çıkar yol aramışlar. Her gün aynı saatte Beyoğlu’nda buluşup buradan geçerken birbirlerine bakarlarmış. “Beyoğlu’nda gezersin gözlerini süzersin” diye başlayan türkü de bu aşık gencin kaleminden çıkmış.

Sözleri

Beyoğlunda gezersin
Gözlerini süzersin
Sevdiceğim yavrucağım
Niçin niçin beni üzersin

Ah ah fıkır fıkır fıkırdama
Gel bana gel
Ah ah şıkır şıkır şıkırdama
Gel bana gel

Mavi boncuk takarsın
Çok canları yakarsın
Sevdiceğim yavrucağım
Niçin niçin benden kaçarsın

231. Sayfa

9. ETKİNLİK

Şehrinizde yapılan bir festivale katılmak için gelen bir grup çocuğa şehrinizi tanıtmak üzere görevlendirildiğinizi düşününüz. Bu konuda bir araştırma yaparak şehrinizi tanıtan bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi aşağıdaki taslak plana uygun olarak hazırlayınız.

Cevap: Ankara

Şehrinizin kısa bir tarihi: Ankara ve çevresinin Hititler tarafından ele geçirildiği ve bölgede yerleşik düzene geçtikleri düşünülmektedir. Frigler, bölgeye “gemi çıpası” anlamındaki “Ankyra” ismini veriyorlar. Frigler’in başkenti olan Gordion, bugünkü Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yassıhöyük Köyünde yer almaktaydı.Friglerden sonra, Ankara ve çevresi, Lidyalıların eline geçmiştir. Lidyalılardan sonra bölgede, Persler egemen olmuştur.Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ın 1071’de gerçekleşen Malazgirt Meydan Muharebesinde kazandığı zafer ile Türklerin Anadolu’daki kitlesel yerleşimleri başlamıştır.

Coğrafi özellikleri:Dağları: Köroğlu Dağları, (Yıldırım Dağı, 2.044 m), İdris Dağı (Dedekaya Tepesi, 1, 997 m.), Elmadağ (Elmalı Dede Tepesi 1,862 m.), Dinek Dağı 1744 m., Balaban Dağı (Hızır Tepe 1,688 m).

Ovaları: Haymana ovası 2.000 km², Ankara ovası, Çubuk ovası 250 km², Mürted ovası 40 km².

Akarsuları: Kızılırmak 250 km, Sakarya ırmağı 170 km, Ankara suyu.

Gölleri: Tuz gölü 1 620 km², Mogan gölü 2,5 km², Emir (Eğmir gölü) 1 km², Hirfanlı baraj gölü 277 km², Sarıyer baraj gölü, Çubuk baraj gölü 1,7 km², Çubuk il baraj gölü 1,2 km², Bayındır baraj gölü 8 km², Kurboğazı baraj gölü, 8,5 km², Kesikköprü baraj gölü 8,5 km².

İklim: Güneyde sert step iklimi, kuzeyde yağışlı ve ılıman iklimi.

Bitki örtüsü: Ankara genelde geniş bir step alanıdır.. Tuz gölü havzası step karakterinin en belirgin niteliğini taşır. Ormanların ağaçları meşe, ardıç, karaçamdır. Şehrin doğusunda bodur meşeler ve yabani meyve ağaçları bulunmaktadır.

Nüfus ve ekonomisi:5,445 milyon nüfusa sahiptir.Ekonomisi ticaret, hayvancılık, turizm, tarım ve hizmet sektörü ağırlıklıdır.

Tarihî ve turistik mekânları: Anıtkabir, Ankara kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Mehmet Akif Ersoy evi, 1. TBMM, Gençlik Parkı, Kocatepe Camii, Atakule, Hacı Bayram Camisi.

Kültürel özellikleri: Kiremit çatılı, taş duvarlı iki katlı evler, çeşitli festivaller.

Şehrinizde yetişen önemli şahsiyetler: Ekrem Bora, Beren Saat

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 224-225-226-227-228-229-230-231. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.