20 Eylül 2019, 20:55
murat
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Dersdestek Yayınları 31-32-33-34-35-36-37. Sayfa Cevapları 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37. Sayfa Cevapları Dersdestek Yayıncılık ” İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi Helen Keller ” Etkinlik Cevapları

31. Sayfa

Metne Hazırlanalım

Başarılı bulduğunuz kişiler kimlerdir? Bu kişilerin başarılı olma sebepleri sizce nedir?Cevap: Fatih Terim.Çünkü işini severek yapıyor ve disiplinli bir şekilde çalışıyor.

Konuşalım

Verilen görselleri inceleyip açıklamaları okuyunuz. Bu kişilerin ortak özelliklerini belirleyiniz. Belirlediğiniz ortak özelliklerden birini seçip yaratıcı konuşma yöntemini kullanarak bu ortak özellik hakkında 2 dakika konuşunuz.

Cevap: Hepsinin ortak özelliği engelli olması yada hayatta başarılı olamaz denmesi.Oysa engelli olmak yetenekli olmaya engel değildir.İnsanların kendilerine göre farklı özellikleri vardır.Dinleyelim/İzleyelim

“İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller (Helın Kelır)” metnini dinleyiniz. Dinleme sırasında sorulan sorulara cevap vererek olayların gelişimi hakkında tahminlerde bulununuz.

32. Sayfa

Söz VarlığımAşağıdaki altı çizili kelime veya kelime gruplarının anlamını dinlediğiniz metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

İki yaşını doldurmaya birkaç ay kala ateşli bir hastalık geçirdi.

Tahminim: Bir şeyi tamamlamak.
Sözlük anlamı: Dolmasını sağlamak.

Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde çevresinde olan biteni çok az anlaması, ele avuca sığmazlığı, asilliği bu inanışın onaylandığının göstergesiydi.Tahminim: Yaramazlık yapmak.
Sözlük anlamı: Yasa ve kurallara, buyruklara karşı gelen, başkaldıran; dikbaşlı.

İnsan beyninin doğru kullanıldığında olağanüstü bir kapasitesi olduğunu tüm dünyaya göstereceğini bilmiyordu.

Tahminim: Sınır
Sözlük anlamı: (bir şeyin) içine alma sınırı.

Sen nasıl oluyor da görme engelli olmamana karşın çevrendeki böylesi güzelliklerin ayırdına varamıyorsun?Tahminim: Karşıt olma, rağmen
Sözlük anlamı:gerekli olan duruma ya da mantığın gerektirdiğine karşıt olarak.

Onun yaşam öyküsünü yazması tam elli yıl sürdü.

Tahminim: Hayat hikayesi
Sözlük anlamı: Özgeçmiş

Bu kadın, tüm dünyaya cesaret ve inancın sınırları olmadığını göstermiştir.Tahminim: Çerçeve
Sözlük anlamı: bir şeyin genişleyebileceği ya da yayılabileceği son uç.

33. Sayfa

Aşağıdaki kelime gruplarını anlamlarıyla eşleştiriniz.

Cevap:33. Sayfa

Dinleyelim – Cevaplayalım

Dinlediğiniz metni daha iyi anlamak için aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Helen Keller, hastalığı sonucu hangi duyularını kaybetmiştir?Cevap: Konuşma, görme,işitme.

2. Helen hangi düşüncesinden sonra konuşma dersleri almaya karar vermiştir?

Cevap: Bir başkasının başardığını öğrendiği zaman bir başkası başarabiliyorsa ben de başarabilirim düşüncesi ile karar verdi.

3. Helen hangi fakülteden mezun olmuştur?Cevap:

Edebiyat fakültesinden 1940 yılında mezun oldu.

4. Helen hangi özellikleri sayesinde dönemin ünlüleriyle dostluk kurabilmiştir?

Cevap: Onun tüm engelleri yok sayarak sağladığı başarı sayesinde.

5. Helen’ın görme engelli olan ya da olmayan her kişiye “çevrelerine bakabilmemelerine karşın baktıkları çevrelerini zaman zaman göremediklerini” öğrettiği olay nedir?

Cevap: Arkadaşı ile ormandayken arkadaşına neler gördüğünü sorunca arkadaşı da hiç sıradan şeyler cevabını verdi.Bu olay onu hayal kırıklığına uğratmıştı.

6. Helen neden kitap yazmak istemiştir?

Cevap: Hiç bir engeli olmadığı halde çevresindeki güzellikleri, zenginliği göremeyenler için yaşamı göstermek için duyurmak için kitap yazmaya karar vermiştir.

7. Helen’ın cenaze töreninde konuşan Senatör Lister Hill (Listır Hil), ifadelerinde Helen’ın hangi özelliklerinden bahsetmiştir?

Cevap: Tüm dünyaya, cesaret ve inancın sınırları olmadığını gösteren bu kadının kitapları okunduğu, öyküleri anlatıldığı sürece o yaşayacak demiştir.

Kendimizi Onların Yerine Koyalım

Helen’ın anne ve babasının yerinde olsaydınız Helen’la ilgili neler hissederdiniz? Helen’a nasıl davranırdınız? Anlatınız.

Cevap: Çok üzülürdüm ama onun başardıklarını görünce çok sevinip gurur duyardım.Onu eğitimde ve aldığı kararlarda desteklerdim.

Helen’ın yerinde siz olsaydınız bu hastalıkla nasıl mücadele ederdiniz? Söyleyiniz.

Cevap: Helen en doğrusunu yapmış ben olsam bende mücadele ederdim.

“Ama Helen yenilgiye uğramayı kabullenmektense durmaksızın çalışarak bu savaşından başarıyla çıkmayı seçmişti.” diyen bir yazar olsaydınız Helen Keller’ın kişiliği ile ilgili düşünceleriniz neler olurdu?

Cevap: Azimli, çalışkan, cesaretli, yılmayan, inatçı bir insan olduğunu söylerdim.

Ana Fikri Belirleyelim

Yazarın bu metni ele alış amacı nedir? Yazar niçin Helen Keller’ın biyografisini yazmak istemiştir?

Cevap: Hayatta Helen gibi birçok insan var.Bu insanlara ilham kaynağı olması, mücadeleden vazgeçmemesi ve hayata tutunması için.Engelleri yıkmak ve engelli insanlara umut olması için.

34. Sayfa

Özetleyelim

“İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller” metnini özetleyiniz.

Cevap: Helen küçük yaşta bir ateşli hastalık geçirir.Daha sonra görme konuşma ve engelli biri olarak yaşamına devam eder.Küçük yaştan itibaren kendini geliştirir ve bir çok eğitim alır.En sonunda Edebiyat fakültesinden mezun olur.Bir kitap yazar tüm insanlara örnek olacak bir tavır sergiler.

Farklı Başlıklar Bulalım

Dinlediğiniz metnin başlığı neden “İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller”dır? Bu başlık bir başlığın taşıması gereken aşağıdaki özelliklerin hepsini taşıyor mu? Söyleyiniz.

Konu hakkında fikir vermelidir.

Cevap: Biraz fikir veriyor.

İlgi çekici olmalı, yazının okunması için istek uyandırmalıdır.

Cevap: Çok ilgi çekici ve istek uyandırıyor.

Çok uzun olmamalıdır.

Cevap: Çok uzun değil.

Anlatılanların tamamını kapsamalıdır.

Cevap: Kapsamaktadır.

Dinlediğiniz metne farklı başlıklar bulunuz.

Cevap: Engelli olmak engel değildir.
İnsan yeter ki istesin
Başarmak için istemek gerekir.

Tür Belirleyelim

Dinlediğiniz metinde aşağıdaki özelliklerden hangileri görülmektedir? İlgili kutucuğu işaretleyiniz.

Cevap:

Tür Belirleyelim

35. Sayfa

Türü Ne ?

Aşağıdaki metni okuyunuz. Okuduğunuz metni “İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller” metni ile anlatıcı ve anlatım özellikleri bakımından karşılaştırınız.

Cevap: İnsanlığın Cesaret ve Onur Simgesi: Helen Keller üçüncü Tekil şahıs tarafından anlatılırken bu metin birinci tekil şahıs tarafından anlatılmaktadır.

36. Sayfa

Her Şey Su ile Başladı” metninde aşağıdaki özelliklerden hangileri görülmektedir? İlgili kutucuğu işaretleyiniz.
Dinlediğiniz özelliklerden yararlanarak “Her Şey Su ile Başladı” metninin türünü tahmin edip ilgili kutucuğu işaretleyiniz.
Cevap:

36. Sayfa

İnceleyelim – Yorumlayalım

Dinlediğiniz metinden ve aşağıdaki görselden hareketle engelli bireylerin yaşadığı zorlukların neler olabileceğini noktalı yere yazınız.

Cevap: Günlük hayatta önlerine bir çok engel çıkmaktadır.
Alış veriş yapmada zorluk çekmektedirler.
Kaldırımlarda yürürken araçlar park etmiş oluyor.
Gidecekleri yerlere rahat gidemiyorlar.

Biz Ne Yapabiliriz?

Devletimiz engelli vatandaşlar için bazı çevresel düzenlemeler yapmaktadır. Peki, biz onlara nasıl yardımcı olabiliriz? Düşüncelerinizi aşağıdaki noktalı yere yazınız.

Cevap: Onlara hayatta her zaman öncelik vermeliyiz.Günlük hayatlarını kolaylaştıracak yardımlar yapmalıyız.Trafikte yardımcı olabiliriz.

37. Sayfa

Tebrik Edelim

Konuşalım bölümünde başarılarından dolayı haberlere konu olan kişileri hatırlayınız. Bu kişilerden birini veya başarı öyküsüyle sizi etkileyen farklı bir kişiyi seçiniz. Seçtiğiniz kişiyle ilgili çeşitli kaynaklardan (Genel Ağ, dergi, ansiklopedi vb.) araştırma yapınız. Bu kişiye başarısı ve azminden ötürü kendisini tebrik ettiğiniz bir mektup yazınız.

Cevap:

Sevgili Hasan Bey
Size be mektubu yazmamın amacı sizi başarılarınızdan dolayı tebrik etmek istememdir.Siz bir çok insan için zor sayılabilecek işleri çok çalışarak,azmederek başardınız.Bir çok insana ilham verdiniz,örnek oldunuz.Bizler de artık çalışarak zor şeylerin üstesinden gelinebileceğini öğrendik.
Saygılarımla

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 20-21-22-23-24-25-26-27. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.