8. Sınıf MEB Yayınları T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Öğrenci Çalışma Kitabı 17. Sayfa CevaplarıAskeri Başarılarıyla Mustafa Kemal
Harita üzerine Mustafa Kemal’in görev yaptığı yerlerin adlarını yazınız. Daha sonra harita altındaki tabloyu doldurarak soruları cevaplayınız.
Mustafa Kemal’in askeri görevleri- Askeri görevlerindeki başarıları- Başarılarından ön plana çıkan kişilik özellikleri
Trablusgarp 1911 Tobruk Zaferi Azim

Çanakkale S. Conkbayırı Düşmanı durdurup Albay olması. Cesareti ve direnişi

Anafartalar Zaferi (Mareşal) Otto Liman von Sanders takdirini kazanması

Liderliği

Diyarbakır Tuğgeneral olması (Paşa) Azim

Sakarya Meydan Muhare. Gazi olması Askeri liderliği

Halep Savunma hattıyla püskürtme Tecrübe

1. Mustafa Kemal Paşa’nın 1919 yılına kadar geçen dönemde, askerî yetenekleri ve liderlik özelliklerini ortaya çıkaran olaylar hangileridir? Yazınız

Cevap: Liderliği, tecrübesi ve cesareti

2. Atatürk’ün Millî Mücadele’nin önderi olmasını sağlayan görev ve başarılarının onun kişilik özellikleriyle nasıl bir ilişkisi vardır ? Açıklayınız.Cevap: Vatan ve millet sevgisi.

3. Atatürk’ün askerî yetenekleri ile liderlik özellikleri hakkında söylenmiş sözleri bularak yazınız.

Cevap:

Vladimir İliç Lenin

Rus İhtilali Lideri, 1921

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.

Adolf Hitler

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.

David Lloyd George

İngiltere Başbakanı, 1922

1922’de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu’daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere’nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento’da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: “Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasip oldu. Mustafa Kemâl’in dehasına karşı elden ne gelirdi.”Bir önceki yazımız olan Reform ve Rönesans nedir kısaca başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler