08 Eylül 2023, 19:02
murat
Yönetici

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 20-26-27-28-29. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


1. Tema Erdemler: Forsa Metni Cevapları

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 20-21-22-23-24-25-26-27-28-29 Cevapları Ferman Yayınları


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları Ferman Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Yaşadığınız yerden uzun süre ayrı kalsaydınız neler hissederdiniz? Düşüncelerinizi anlatınız.

Cevap: Yaşadığım yeri ve oradaki arkadaşlarımı, akrabalarımı çok özlerdim. Sürekli memeleket hasreti çeker ve üzülürdüm.Metnin başlığından ve görsellerinden hareketle konusunu tahmin ediniz. Metni türünün özellikleri ve noktalama işaretlerine dikkat ederek okuyunuz.

Cevap: Metnin görsellerinden memleketinden uzak kalmış, kötü günler geçirmiş, sürekli denizlere bakarak yol gözleyen ve en sonunda hasreti bitecek olan bir adam görüyorum.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Ferman Yayınları

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarını aşağıya yazınız. Metindeki anlamını bilmediğiniz kelime ya da kelime gruplarının anlamını metnin bağlanımdan hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz. Anlamını öğrendiğiniz yeni kelime/kelime gruplarını sözlüğünüze yazınız. Öğrendiğiniz kelimeleri birer cümlede kullanınız.Cevap:

Kelime/Kelime Grubu: Forsa
Tahminî Anlamı: Sürgün yada esir olmuş denizci
Cümlem: Forsalar artık eskide kaldı.

Kelime/Kelime Grubu: Sancak
Tahminî Anlamı: Geminin sağ veya sol yönü
Cümlem: Sancak tarafından bir gemi göründü.

Kelime/Kelime Grubu: Cenk
Tahminî Anlamı: Savaş
Cümlem: Dedem cenkte ölmüş.Kelime/Kelime Grubu: Kaftan
Tahminî Anlamı: Gösterişli bir kıyafet
Cümlem: Eskiden padişahlar kaftan giyermiş.

Kelime/Kelime Grubu: Kadırga
Tahminî Anlamı: Bir çeşit eski gemi
Cümlem: Osmanlı kadırgası sağlam olurmuş.

Kelime/Kelime Grubu: Yatağan
Tahminî Anlamı: Kılıç
Cümlem: Yatağanı kınından çekti.

Kelime/Kelime Grubu: Levent
Tahminî Anlamı: Deniz askeri
Cümlem: Leventler büyük bir kahramanlık gösterdi.
8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları Ferman Yayınları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metne göre cevaplayınız.

1. Kara Memiş kimdir? Malta korsanlarına ne zaman esir düşmüştür?

Cevap: Otuz yaşında dinç, levent, kuvvetli bir kahramanken Malta korsanlarının eline düşmüştü.

2. Askerlerin Kara Memiş’i hemen tanımalarının nedeni söyleyiniz.Cevap: Çünkü onun menkıbeleri dilden dile anlatılmıştır.

3. Turgut, Kara Memiş’in babası olduğunu nasıl anlamıştır?

Cevap: Kara Memiş annesini kaçırırken kolundan yaralanmıştı. O koldaki haç şeklindeki yarayı görünce anladı.

4. Esir düşmesine rağmen namazını kılmaya devam etmesi Kara Memiş’in hangi kişilik özelliğine sahip olduğunu göstermektedir?Cevap: İmanlı ve dindar biri olduğunu göstermektedir.

5. Kara Memiş’in gençleşmiş bir kaplana benzetilmesinin nedeni nedir?

Cevap: Çünkü yerinde duramıyor ve cenk etmek istiyordu.


3. ETKİNLİK

Okuduğunuz “Forsa” adlı metindeki hikâye unsurlarını belirleyerek aşağıya yazınız.Cevap:

Yer: Malta Adası

Zaman: Geçmiş ve şimdiki zaman

Kişiler/Varlıklar: Kara Memiş, Turgut Reis, tayfalar, martılar, badem ağaçları, ve adadaki bazı halk.Olay Örgüsü: Kara Memiş’in esir düşmesi, forsalık yapması, satılması, sahibinin onu azat etmesi ve Türk gemilerinin onu bulması.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Ferman Yayınları

4. ETKİNLİK

Aşağıya okuduğunuz metinle ilgili üç soru yazınız. Yazdığınız sorulan arkadaşlarınıza sorarak onlardan cevaplamalarını isteyiniz.

Cevap:

1. Soru: Kara Memiş’in eşi hala yaşıyor mu?2. Soru: Kara Memiş cenkten sağ çıkabildi mi?

3. Soru: Kara Memiş memeleketine dönebildi mi?


5. ETKİNLİK

Okuduğunuz metne uygun yeni başlıklar bularak bu başlıkları aşağıya yazınız.

Cevap:

Kahraman Levent

Vatana Hasret

Gemici Esirin Azmi


6. ETKİNLİK

Aşağıda okuduğunuz metinden bir paragraf verilmiştir. Yazar bu paragrafta öyküleyici anlatımdan yararlanmıştır. Siz de okuduğunuz metinden öyküleyici anlatım örneği bularak noktalı alana yazınız.

İhtiyar esir, bu viran bağın içindeki harap kulübeyi buldu, içeri girdi. Kimse bir şey demedi. Ara sıra kasabaya iniyor, ihtiyarlığına acıyanların verdiği ekmek parçalarını toplayıp dönüyordu. On sene daha geçti. Artık hiç kuvveti kalmamıştı.

Cevap:

Yerden sivri bir taş parçası aldı. Alnına vurdu. Evet, işte hissediyordu; uyanıktı. Gördüğü rüya değildi. O uyurken donanma burnun arkasından birdenbire ortaya çıkmış olacaktı. Sevinçten, hayretten dizlerinin bağı çözüldü. Hemen çöktü. Kenara çıkan bölükler, ellerinde al bayrak, kalenin etrafına doğru ilerliyorlardı.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Ferman Yayınları

7. ETKİNLİK

Okuduğunuz metni özetleyerek aşağıya yazınız. Özetinizi yazarken tekrar edilen ifadelere ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz ayrıntılara yer vermeyiniz.

Cevap:

Bir kaptan ve denizci olan Kara Memiş, Malta korsanlarının eline düşerek 20 yıl forsalık yapmıştır. İhtiyarlayınca korsanlar onu bir çiftçiye satmıştır. 10 yılda orada esir kalmış ve sahibi onu serbest bırakmıştır.10 yıl da öyle geçmiştir. Her gün Türk donanmasının geleceğini rüyasında görmüş ve en sonunda kaptanı oğlu olan donanama gelerek rüyaları gerçekleşmiştir.


8. ETKİNLİK

“Kara Memiş’in yerinde siz olsaydınız yaşadığınız bu olaylar karşısında neler hisseder, neler yapardınız?” sorusundan hareketle sınıfınızda hazırlıklı konuşma yapınız. Konuşmanızda empati kurma stratejisini uygulayınız. Bu stratejiyi uygularken kendinizi olaydaki kahramanın yerine koyarak neler hissettiğini, yaşadığını, düşündüğünü anlatmaya çalışınız. Konuşmanız sırasında beden dilinizi etkili kullanmaya özen gösteriniz. Beden dilini etkili kullanmanın konuşmacının vermek istediği sözlü olmayan mesajları iletmeyi kolaylaştıracağını unutmayınız. Konuşmanızda kelimeleri anlamlarına uygun kullanmaya özen gösteriniz.

Cevap:

Ben olsaydım adadan kaçmak için planlar yapardır. Başka gemilere gizlice girmeye çalışırdım. Artık yaşlı olduğum için de beni bulsalar bile çok zarar vereceklerini düşünmüyorum.


9. ETKİNLİK

“Forsa” adlı metnin konusundan ve ana fikrinden hareketle defterinize hikâye edici bir metin yazınız. Yazdığınız metne uygun bir başlık bulunuz. Metninizi gözden geçirirken varsa yazım ve noktalama hatalarını düzeltiniz. Yazdığınız metni sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

Cevap:

MEMLEKET HASRETİ

Yıllardır yaşadığı memleketinden uzakta kalan Hasan, sabah uyanır uyanmaz ilk önce pencereden dışarı baktı. Akan trafiği izleyip içinden şimdi Ankara’da olmak vardı diye geçirdi. Evet Ankaralıydı. Orada doğmuş, büyümüş ve okumuştu. Ekmek parası için geldiği Almanya’dan bir daha ayrılamadı. Ama için için bir gün mutlaka döneceğim diyordu. Tam 12 yıldır Almanya’da yaşıyordu. Memleketinde bir ev alabilse, bir dakika bile kalmayacaktı gurbette. Ta ki, memleketten gelen habere kadar. Babası rahmetli olmuş, annesi ise yalnız kalmıştı. Hemen ilk uçakla Ankara’ya geldi. Defin işlemlerini bitirdikten sonra annesi artık geri dönmesini istemiyordu. Yaşlanmış olan annesi bu evin kendisinin de evi olduğunu ve artık burada çalışması gerektiğini söyledi. Hasan biraz düşündü ve annesini bu şekilde bırakmaya gönlü razı olmadı. Ankara’da iş bulup yaşamaya başladı. Birikmiş parası ile kelepir bir ev aldı. Artık her şeyde bir hayır olduğunu düşündü.

 

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 12-15-16-17-18-19. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.