23 Aralık 2021, 00:51
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 94-95-96. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 94, 95, 96 “Hava Durumu ve İklim” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 94. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

İnsanlar, hava koşullarının doğrudan ilgilendirdiği günlük etkinliklerini yerine getirmek için yaşadığı alanın hava durumu bilgilerine ihtiyaç duyar ve elde ettiği bilgiler doğrultusunda hareket eder. Örneğin bir zeytin üreticisinin ilaçlama yapabilmesi ve yaprak gübresi atabilmesi için havanın durgun, zeytinliğini sürebilmesi ve ürününü toplayabilmesi için toprağın kuru olması gereklidir. Üretici bu faaliyetlerini yapabilmek için gerekli olan anlık hava durumu bilgilerini kullanır.

1. Yaşadığınız çevrede etkili olan hava olayları günlük yaşamınızı nasıl etkiler?

CEVAP: Hava olayları giyimimizi etkiler. Hava soğuksa kalın, sıcaksa ince giyiniriz. Ulaşım da hava olaylarından etkilenen bir kavramdır. Hava koşullarının sert olduğu bölgelerde ulaşım zorlaşır. Tarım faaliyetleri etkilenir. Beklenmedik hava olayları ekinlerin zarar görmesine neden olur. Bitki örtüsü etkilenir ve bitki örtüsündeki durum hayvancılığı etkiler. Tarım, hayvancılık, ve ulaşımdaki değişiklik ekonomiyi de etkiler.2. 30-40 yıl öncesine kadar insanlar gökyüzüne bakarak o gün meydana gelebilecek hava olaylarını tahmin ediyordu. Sizce bu tahminleri yaparken nelere dikkat etmiş olabilirler?

CEVAP: Güneşin, yıldızların, ay ve bulutların hareketleri izleniyordu. Milattan önce yaşamış uygarlıklar bazı tekrarlayan hava olayları ile bulutları gözlemleyerek kendi takvimlerini oluşturuyor ve hava tahmini hakkında bilgi toplamaya çalışıyordu. Halk arasında dolaşan birtakım söylemlerin de hava tahmini yapılmasında rolü olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; “Kurbağaların topluca bağırması yağmura işarettir.”

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 95. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki verilen olguların hangilerinin hava durumuna ya da iklime ait olduğunu tablodaki ilgili alana işaretleyiniz.İklim ve Hava Olayları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki haritada bazı merkezlerin 20 Ocak günü öğle vakti ölçülen sıcaklık değerleri verilmiştir.

20 Ocak Hava

Verilen merkezlerin sıcaklık değerleri ile bu merkezlerin iklim özelliklerini karşılaştırınız.İzmir: Kışları ılık geçmektedir ve sıcaklıklar eksiye düşmemektedir. Ancak 20 Ocak günü sıcaklık -1 olmuştur.

Ankara: Kışları karasal iklimden dolayı kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Ancak 20 Ocak günü eksiyi görmemiştir.

Antalya: Kışları ılık geçmektedir. 20 Ocak günü görünen değer iklim ile uyumludur.

Kars: Kışları çok soğuk ve eksi değerde geçmektedir. Ancak 20 Ocak günü eksiyi görmemiştir.9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 96. Sayfa Cevapları

Hızlı Tur

Yaşadığınız yerdeki iklim özellikleri doğal ve beşerî ortamı nasıl etkilemektedir? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Yaşadığım yerde bol yağış olduğu için erozyon sık sık yaşanmaktadır. Ayrıca akarsular ve barajlar her zaman dolmakta ve taşmaktadır. Yağış nedeniyle gür ve uzun boylu ağaçlar yetişmektedir. Su kaynakları bol olduğu için dağınık yerleşmeler görülmektedir. Her yerde su kaynakları olduğu için insanlar istedikleri yerde yaşayabilmektedir. Yağış isteyen mısır, çay, fındık gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 92-93. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Bazı cevaplar bana uzun gibi geldi ama yine de her şeyi doğru ne net yazmışsınız o yüzden bunları yazacağım teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.