24 Eylül 2022, 10:09
murat
Yönetici

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 11-12-15 Ata Yayıncılık


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 11-12-15. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık

Demokrasi Ve Yaşam Cevapları


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 11. Sayfa Cevapları

Hazırlık Çalışmaları

Ülkemizde demokratik sistemin işleyişine örnekler vererek düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Ülkemizde demokratik sistem işleyişine örnek olarak seçimler verilebilir. Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekilliği seçimi, belediye başkanlığı, muhtar seçimleri demokratik yollar ile yapılmaktadır.

Yaşadığınız çevrede demokrasi kültürünün yerleşip yerleşmediğini örnekler vererek açıklayınız.Cevap: Demokrasi kültürü yaşadığım çevrede yerleşiktir. Okulda sınıf başkanlığı seçimi yapılması, karar alınırken oylama yapılması, aile içinde kararların ortaklaşa almak, herkesin kendi hakkına riayet etme çabaları, hak arama yolları bunlara örnek olarak verilebilir.

Demokrasi kültürünün gelişmesi için bireylere düşen görevler nelerdir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Bireylerin demokrasiye olan güvenlerinin tam olması gerekir. İnsanlar demokratik yollar ile alınan kararlara riayet etmeli, haklarını yine demokratik yollar ile aramalı, demokrasiyi tam anlamı ile içine sindirebilmeli, ve demokrasinin halkın iradesini temsil ettiği bilincinde olması gerekir.“Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıki uygulamasını sağlayan hükûmet şekli, cumhuriyettir.” Atatürk’ün bu sözünü demokrasinin gelişmesi için gerçekleştirdiği yenilikler açısından değerlendiriniz.

Cevap: Cumhuriyet rejimi ile ancak gerçek ve en güzel demokrasi sağlanabilir. Çünkü insanların kendi yöneticilerini seçmeleri, halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelir. Bir yerde Cumhuriyet Rejimi demokrasinin temelini oluşturmaktadır.


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 12. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen görseli inceleyiniz. Demokrasi kavramının sizin için ne anlama geldiğini görselin yanına yazınız. Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:9. sınıf demokrasi ve insan hakları sayfa 12


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 15. Sayfa Cevapları

Aşağıda, ülkelerinde yaşanan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınmacı olarak gelmiş olan Suriyeli vatandaşlarla ilgili bir gazete haberi yer almaktadır.

Bu haberden yola çıkarak Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara hangi insani yardımları yapmış olabileceğini düşünüyorsunuz? Sizce Suriye’de insan hakları konusunda ne tür aksaklıklar yaşanmış olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Barınma, yiyecek, giyecek, sağlık, eğitim ve sosyal yardımlar yapmıştır. Çok fazla sığınmacı olduğu için ilk başlarda her alanda aksaklıklar yaşanmış olabilir. Fakat günümüzde bu aksaklıklar yok.Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye’deki son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Pedersen, “Sığınmacılar meselesi konusunda, Türkiye’nin önemini anlıyor ve takdir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.


Demokrasinin temel ilkelerinden biri olan hukukun üstünlüğü ilkesini açıklayınız. Bu ilkenin önemiyle ilgili görüşlerinizi yazınız.

Cevap: Hukukun üstünlüğü her insanın eşit olması anlamına gelir. Kanunlar önünde tüm insanlar eşittir. Bu da demokrasinin temel ilkelerinden biridir. Güçlü olanın değil, haklı olanın hakkını teslim etmek demokrasinin güvenirliği açısından oldukça önemlidir. Aksi halde zengin olan, güç sahibi olanların her zaman haklı olduğuna karar verilir ve bu da toplumun huzursuz, haksızlıklar karşısında çaresiz kalmasına neden olurdu.


Size göre, devlet yönetiminde demokrasinin temel ilkelerinin tam uygulanması için sivil toplum kuruluşlarına ve bireylere düşen görevler nelerdir? Düşüncelerinizi yazınız.Cevap: Demokratik ülkelerde bile bazen demokrasi dışı uygulamalar olabilmektedir. Burada toplum vicdanı devreye girer ve bu aksaklıkları düzeltir. Bunu da sivil toplum kuruluşları ile yaparlar. Sivil toplum kuruluşları insanların yaşadıkları haksızlıkları, mağduriyetleri gidermede ses olurlar ve bunu ilgili makamlara ileterek bu aksaklıkların giderilmesini sağlarlar.


 


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.