24 Eylül 2022, 11:31
murat
Yönetici

9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21-22 Ata Yayıncılık


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 21-22. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık

Demokratik Vatandaşlık Cevapları


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 21. Sayfa Cevapları

Toplumdaki demokratik olmayan olay ve davranışları önlemek için neler yapabileceğinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Günümüzde sosyal medyanın gücü oldukça fazla. Bu nedenle sosyal medyada yapılan paylaşımlar ilk önce halkın büyük bir bölümüne ulaşmaktadır. Bu mecra kullanılabilir. Kanunların düzenlenmesi için yetkililer ile görüşülebilir. Sivil toplum kuruluşları devreye girebilir.


9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı 22. Sayfa Cevapları

Sınıfınızda üçer kişilik gruplar oluşturup her gruptan bir kişiyi grup sözcüsü seçiniz. Aşağıdaki haberde yer alan hak ve özgürlüklerini bilme, görev ve sorumlulukların gereğini yapma, aktif olma, özgür ve bağımsız davranabilme kavramlarının içerisinde hangi eylemin/eylemlerin değerlendirileceğini tartışınız.

9. sınıf demokrasi ve insan hakları ata yayıncılık sayfa 22Cevap: Bu haberde yer alan konular bilme, görev ve sorumluluklarını yerine getirme, aktif olma, hak arama eylemleri vardır. Şayet Canan Akın hakları bilmeseydi bu durumda mağdur olacaktı. Aktif olmasaydı yine mağduriyet yaşayacaktı. Tüm bunları yerine getirmesi onun mağduriyetinin giderilmesini sağlamıştır.


Demokratik vatandaşlık nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Haklarını bilen, aktif olan, düşüncelere saygı gösteren, özgür ve bağımsız davranabilen, hakkını arayabilen, görev ve sorumluluklarını yerine getiren insanlar demokratik vatandaştır.Demokratik vatandaş olarak demokratik sürece katkılarınız nelerdir? Açıklayınız.

Cevap: Ben her zaman haklarımın bilincinde olmaya çalışırım. Adaletli ve hoşgörülü olmaya çalışırım. Aktif olarak demokratik haklarımı ararım. Özgür ve bağımsız karar alma sürecine katılırım.


 

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Demokrasi Ve İnsan Hakları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16-18-20 Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.