12 Şubat 2022, 11:16
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 117. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 117. Sayfa Cevaplarına aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 117. Sayfa Cevapları 

1. Metinde “Kelime Bilgisi” bölümünde verilenler dışında, bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarının
anlamını, metnin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlükten kontrol
ediniz.

Cevap: şikeste: Kırılmış, kırık.

palan: Genellikle eşeklere, bazen de atlara vurulan, kaşsız, enli, yayvan ve yumuşak bir tür eyer.:

2. Okuduğunuz metnin temasını ve konusunu tespit ederek aşağıdaki tabloya yazınız.

Cevap:Tema: İnsanlar kanaatkar olmalı ve elindekiyle yetinmeyi bilmelidir.

Konu: Eşeğin yeteneği ve yaradılışının gereğinin üzerinde bir yeteneğe sahip olmak istemesi ve bunun sonucunda başına gelenler anlatılmaktadır.

3. Harnâme’deki eşek, bilge eşek ve öküzler toplumdaki hangi tip insanları temsil etmektedir? Açıklayınız.

Cevap: Eşek: Kendi yetenekleri ve maddiyatı sınırlı olduğu halde daha iyi yaşamak isteyen ve bu yönde bir çok denemelerde bulunup başarılı olamayan ve durumu daha da kötüye giden insanları temsil etmektedir.

Bilge eşek: Toplumda saygı duyulan, düşüncelerine değer verilen otorite sayılan insanları temsil etmektedir.

Öküz: Bilgi ve yetenekleri olmadığı halde iyi ve refah içinde yaşayan insanları temsil etmektedir.

9. sınıf edebiyat 117. sayfa4. “Komşunun tavuğu, komşuya kaz görünür.” atasözünden yola çıkarak eşeğin, öküzlere bakış açısını
değerlendiriniz.

Cevap: Eşek kendi yetenek, yaradılış özelliklerini görmezden gelerek öküzler gibi olmak, onlar gibi yaşamak istemektedir. Oysa her işin zorluğu vardır. Bu durum insanlar için de geçerlidir. İnsanlar başkalarına bakarak onlara imrenerek onlar gibi yaşamak isterler. Oysa ki hayat böyle değildir. Her insanın yapabilecekleri sınırlı ve farklıdır. Öyle olmasaydı hayatta herkes zengin olur, bilge olurdu. Elimizde olmayan, başkalarında olan hayat her zaman bize güzel görünür. Oysa her güzel görünen şeyin mutlaka kendine göre zorlukları vardır.

5. Harnâme’deki temel çatışmayı belirleyiniz.

Cevap: Temel çatışma adalettir.6. Yukarıdaki tabloda, Harnâme’deki söz sanatlarını örnek vererek belirleyiniz.

Cevap:

Eşek, insan gibi düşünüldüğünden teşhis (kişileş­tirme),

Eşek konuşturulduğu için intak (konuşturma)Öküzlerin boynuzları yaya, parlaklık yönünden ay’a benzetilmiştir. “Bunla­rın başlarına taç neden” dizesinde istiare (iğretileme) sanatı yapılarak boynuzlar taca benzetilmiştir.

Benzetilen öğe kullanılmadığından, sanat açık istiare­dir. “Odundur/ o dundur” sözcükleri, cinaslı olarak kullanılmıştır.

7. Harnâme’de anlatılanlar düzyazı ile ifade edilebilir mi? Buradan yola çıkarak hikâyenin yapı unsurlarının Harnâme’de bulunup bulunmadığını değerlendiriniz.

Cevap: Evet ifade edilir ama şiir tarzındaki kadar etkili olmaz.8. Okuduğunuz metnin bağlı olduğu edebî dönemi, akımı, geleneği, topluluğu; metni ve yazarın biyografisini de dikkate alarak yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Cevap: Her dönemde olduğu gibi o dönemde de hiç bir iş yapmayan, üretmeyen ve çalışmayan insanların var olması ve bu insanların başarılı ve çalışkan insanları kıskanmasını alaycı bir şekilde anlatmaktadır.

9. Harnâme, yazarın en önemli eserlerinden biridir. Okuduğunuz bu metnin yazarın tanınmasına katkısını, edebiyat ve toplum hayatındaki yansımalarının neler olduğunu belirtiniz.

Cevap: Bu eserin şiir tarzında olması dilden dile yayılmasına ve yazarın tanınmasına katkı sağlamıştır. Hem alaycı hem de ders verici özelliklerinin olması toplum tarafından benimsenmesini sağlamıştır.10. Harnâme metninde geçen olay, sizin başınızdan geçseydi, siz nasıl anlatırdınız? Nelerden faydalanırdınız? Açıklayınız.

Cevap: Benin başımdan geçseydi bu olaydan ders alır ve başkalarının da bu hataya düşmemesi için mücadele ederdim. İnsanların kendi durum ve yeteneklerini bilmesi, keşfetmesi gerektiğini, başkalarına özenmenin faydadan çok zarar vereceğini anlatırdım.

2022 Ders Kitabı Cevapları

Bir önceki yazımız olan Fabl-Masal Arasındaki Benzerlikler Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.