14 Şubat 2022, 11:08
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 128. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 128. Sayfa Cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 128. Sayfa Cevapları 

1. İnkılap tarihi dersinden elde edeceğiniz bilgiler doğrultusunda Kurtuluş Savaşı başlamadan önce Anadolu halkının düşman işgaline karşı takındığı tavrı belirleyiniz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Halk düşman işgalini içine sindirememiş ve özgürlük ve bağımsızlık uğruna çeşitli dernekler kurmuştur. Yurdun değişik yerlerinde protestolar yükselmeye başlamıştır. Milis güçler oluşturulmaya başlanmıştır. Halkın vatan sevgisi Milli Mücadelenin temellerini oluşturmuştur.2. “Kurtuluş ümidi altı asırlık yaşama geleneğinin karşısında idi. Hiçbir milletin tarihi bu kadar trajik bir gelişme göstermemiştir.” Küçük Ağa romanının ön sözünden alınan bu parçada bahsedilen trajedi, size neyi ifade etmektedir? Belirtiniz.

Cevap: Osmanlı Devleti altı asırlık bir hakimiyet sonunda yıkılma sürecinde idi. O görkemli günler yerini işgale ve düşmanların hakimiyetine bırakmıştı. Halkın kurtuluş ümidi ise artık padişahlık sistemi değil, Cumhuriyet ile mümkün olacaktı. Halk artık ya eskisi gibi padişahın izinden gidecek, ya da bağımsızlığını kazanacaktı. İşte bu durum zor bir kararın verilmesini gerektiriyordu.

3. Sizce insanların savunduğu düşünceler, içinde bulundukları şartlara ve zamana göre değişim gösterir mi? Açıklayınız.

Cevap: Evet gösterir. İnsanların maddi ve manevi çıkarları neyi gerektiriyor ise savunduğu düşüncelerden vazgeçebilir. Ama önemli olan her şartta insanların savundukları düşünceden vazgeçmemesidir.Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 124-125-126. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.