15 Şubat 2022, 18:17
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 135. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 135. Sayfa Cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 135. Sayfa Cevapları 

5. Metindeki karşılaşmaları belirleyiniz.

Cevap: Küçük Ağa birçok farklı kesimle karşılaşma yaşamaktadır.6. Küçük Ağa metninin bakış açısı hakkında bilgi veriniz.

Cevap: Hakim bakış açısı vardır. Çünkü yazar tüm olaya hakim ve her olayı tüm ince detaylarına kadar anlatmaktadır.

7. Romandaki değer yargılarının günümüzde de geçerli olup olmadığını tartışınız.

Cevap: Değer yargıları günümüzde de mevcuttur. Vatan sevgisi, bağımsızlık, milli değerler ve din günümüzde de geçerlidir.8. Sizce Küçük Ağa tip midir, karakter midir? Nedeniyle birlikte açıklayınız.

Cevap: Karakterdir. Romanın her aşamasında farklı karakteristik özellikler göstermektedir. Din adamı, çete ve Kuvayi Milliyeci gibi.

9. Küçük Ağa romanında, romanın yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları ve romanın dönemin gerçekliğiyle ilişkisini belirleyiniz.

Cevap: Romanın en önemli özelliklerinden biri de dönemsel bir roman olmasıdır. Köylülerin diyalogları, savaş tasvirleri, cepheler gibi özellikler o dönemi yansıtmaktadır.10. Küçük Ağa metninde yer alan millî, manevi ve evrensel değerler ile sosyal, siyasi, tarihî ögeleri belirleyiniz.

Cevap: Kurtuluş Savaşı, bağımsızlık, vatan sevgisi, savaş ve barış  duygusu bu ögeleri ortaya koymaktadır.

11. Roman kahramanlarının temsil ettikleri zümrenin mantık ve dil yapısına uygun şekilde düşünüp konuşmaları, romanı teknik bakımdan başarılı kılmış mıdır? Tartışınız.

Cevap: Kesinlikle başarılı kılmıştır. Çünkü okur o döneme ve o dönemin insanlarının yaşamlarına daha iyi odaklanabilmektedir. Bu da metni başarılı kılan bir başka yöndür.12. Okuduğunuz metindeki açık ve örtük iletileri tespit ediniz. Metinle ilgili tespitlerinizi, eleştirilerinizi, güncellemelerinizi ve beğeninizi metne dayanarak ifade ediniz.

Cevap:

Açık ileti: Kurtuluş Savaşı sırasında vatanseverlerin ve hainlerin yaşadığı çatışmalar romanın haramanı üzerinden anlatılmaktadır.

Örtük İleti: Vatanın varlığı ve bağımsızlığı her değerden üstün olması.13. Okuduğunuz metnin bağlı olduğu edebî dönemi, akımı, geleneği, topluluğu; metni ve yazarın biyografisini de dikkate alarak yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Cevap: Yazar Cumhuriyet sonrası dönemin ilk zamanlarında yaşadığı için o dönemleri o dönemde verilen bağımsızlık mücadelesini saf bir Türkçe ile okuru etkileyen olaylarla süsleyerek etkili bir şekilde aktarabilmiştir. Bu da sanatçının sanatını toplumun sorunlarını mücadelelerini anlatmada kullandığını bizlere göstermesi bakımından önemlidir.

14. Küçük Ağa 1984 yılında dizi film olarak çekilmiş, dizi yayımlandığı yıllarda büyük ilgi görmüştür. Bu bilgilerden hareketle televizyona uyarlanan edebî eserlerin toplum hayatına etkileri hususunda neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Bu tip eserler toplum hayatında birlik ve beraberliğin oluşmasına, milli duyguların yoğunlaşmasına ve millet olma bilincine katkı sağlamaktadır. Çünkü televizyon ile her kesime kolayca ulaşılabilmektedir.15. Sizce her roman yazarının her eseri niçin sinemaya ya da televizyona uyarlanamamaktadır?

Cevap: Dönemsel romanların sinemaya aktarılması büyük bir izleyici kitlesine ulaşmasını sağlamaktadır. Bu ilgi filmin maliyetini karşılarken yapımcılara da para kazandırmaktadır. Her roman sinema ya da televizyona taşınması çok zordur. Burada maliyet hesapları bütçe ve ilgi konuları ön plana çıkmaktadır.

“Ben, Celal Paşa’nın oğlu Ahmet, İstanbul’un en muhteşem konaklarından birinde doğup ve parıltılı hülya iklimlerine doğru kanat açıp uçtuktan sonra, kanatlarımın biri kırılmış olarak buraya düştüm. Otuz iki yaşında bir emekli asker, bütün geleceği geride kalmış bir sakat delikanlı, şimdi burada…”

“Anadolu halkının bir ruhu vardı; nüfuz edemedin. Bir kafası vardı; aydınlatamadın. Bir vücudu vardı; besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı; işletemedin. Onu, hayvani duyguların, cehaletin, yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. O, katı toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. Şimdi elinde orak, buraya hasada gelmişsin! Ne ektin ki ne biçeceksin.”Yukarıdaki bölümler Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban adlı romanından alınmıştır. Bu bölümler ile Küçük Ağa romanını karşılaştıracak olursak her ikisinde de benzer motiflerin olduğunu görürüz. Buradan hareketle edebî eserin toplumu yansıtmadaki rolünü ve görevini tartışınız.

Cevap: Edebi eserler bilgi verir iken aynı zamanda yönlendirmelerde bulunur. Vatan, bağımsızlık, milli mücadele gibi konular tüm kesimleri ilgilendiren konulardır. Ülkemizin yaşadığı sorunlar, o dönemin problemleri yansıtılmaktadır. İnsanlar bu tür edebi eserler ile o dönemleri anlayabilmekte ve geleceğe yön verebilmektedir. Edebi eserler toplumu yansıtır iken aynı zamanda ders almamaızı da sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 134. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.