16 Şubat 2022, 11:51
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 143. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 143. Sayfa Cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 143. Sayfa Cevapları 

9. Yapılan açıklamalara ve okuduğunuz metinlere göre aşağıdaki tabloyu uygun şekilde doldurunuz.

Küçük Ağa Metindeki Tipler ve Özellikleri:

Tipler: Doktor Haydar Bey, Ali Emmi ikisi de vatansever ve vatan savunması için mücadele eden insanlar.

 Metindeki Karakterler ve Özellikleri:

Karakterler: Küçük Ağa (İstanbullu Hoca), Salih, Çerkez Ethem Kahramanların Ruh Hâlleri ile Zaman Arasındaki İlişki: Romanda geçen zaman Kurtuluş Savaşı yıllarıdır. Bu nedenle kahramanların ruh halleri vatan için endişe ve mücadeleiçindedir.

Kahramanların Ruh Hâlleri ile Mekân Arasındaki İlişki: Romanda Anadolu’nun çeşitli yerleri anlatılmakta ve olaylar oralarda geçmektedir. Bu nedenle kahramanların ruh hallederi de gittikleri yerlerdeki zorlu ve çetin şartlar ile ilişkilidir.

Metinlerde Olayların Birbirleriyle İlişkisi ve Sıralanışı: Metinde olaylar neden-sonuç ilişkisi vardır.

Metnin Temel Çatışması ve Teması: Milli Mücadeleden yana olanlar ile karşıtları arasındaki çatışma.Metnin Dönemin Sosyal ve Siyasal Olaylarını Yansıtması: Milli Mücadele yılları anlatılmaktadır. Bu nedenle o dönemin siyasal ve sosyal olaylarına değinilmektedir.

Metnin Dil ve Anlatım Özellikleri: Metinde sade yalın ve anlaşılır bir dil kullanılmaktadır.

Metinde Kullanılan Bakış Açısı/Açıları: İlahi ve gözlemci bakış açısı.

Metindeki Anlatım Teknikleri ve Ögeleri: Öyküleme, betimleme, sayısal verilerden faydalanma, tanık gösterme ve açıklama teknikleri kullanılmaktadır.Kuyucaklı Yusuf

 Metindeki Tipler ve Özellikleri:

Hacı Etem, Hilmi Bey, Şakir: Kötü tiplerdir.

Ali, Kaymakam: İyi tiplerdir. Metindeki Karakterler ve Özellikleri:

Yusuf, Muazzez: Romandaki karakterlerdir. Onların aşkı karakter değişimlerine neden olmaktadır.

 Kahramanların Ruh Hâlleri ile Zaman Arasındaki İlişki: Osmanlı Devletinin çöküş yılları anlatılmaktadır. Hukuksuzluğun, zengin olanın fakirler üzerindeki tahakkümü romanda ön plana çıkan konulardandır.

 Kahramanların Ruh Hâlleri ile Mekân Arasındaki İlişki: Küçük bir yer olan Edremit’te geçen olaylar kahramanların ruh hallerinde de etkili olmaktadır.Metinlerde Olayların Birbirleriyle İlişkisi ve Sıralanışı: Olaylar bir sıra ve düzen içinde ilerlemekte, olaylar birbiriyle ilişkilidir.

Metnin Temel Çatışması ve Teması: Zenginler ve fakirlerin arasındaki güç ve hukuksuzluklar.

Metnin Dönemin Sosyal ve Siyasal Olaylarını Yansıtması: Osmanlı Devleti’nin çöküş yılları olması, hukuksuzlukların var olması, haklının değil güçlünün haklı olduğu, zengin ve varlıklı kimselerin her türlü hukuksuzluğa karşı cezalandırılmaması, dönemin sosyal ve siyasal yapısı hakkında fikirler vermektedir.

Metnin Dil ve Anlatım Özellikleri: Sade ve yalın bir sil kullanılmıştır.Metinde Kullanılan Bakış Açısı/Açıları: İlahi ve gözlemci bakış açısı.

Metindeki Anlatım Teknikleri ve Ögeleri: Öyküleme, betimleme, tanık gösterme, sayısal verilerden faydalanma, açıklama ve tanık gösterme teknikleri vardır.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 142. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.