16 Şubat 2022, 16:03
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 154. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 154. Sayfa Cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 154. Sayfa Cevapları

1. Tiyatroda seyrettiklerinizi düzyazı ile ifade edip edemeyeceğinizi nedenleriyle belirtiniz.

Cevap: Her tiyatro gösterisi aslında bir metindir. Yani tiyatroda sahnelenen her oyunun bir senaryosu vardır. Bu nedenle düz yazı ile ifade edilir. Fakat etkisi tiyatro gösterisindeki gibi olmaz. Çünkü oyuncuların jest ve mimiklerini düz yazı ile ifade etsek bile beklenen etki olmaz.2. “Bir ülkeyi tasarlamak başka, onu gerçekleştirmek başkadır.”

Turan Oflazoğlu, Tarih ve Tiyatro

Turan Oflazoğlu’nun bu sözünden ne anladığınızı açıklayınız.

Cevap: Tasarlamak plan yapmak ile onu gerçekleştirmek aynı olmaz. Çünkü tasarladığınız şeyi hayata geçirirken istenmeyen aksilikler ve olumsuzluklar ortaya çıkabilir.3. Eserlerinde tarihî konuları işleyen yazarlar, gerçekleri olduğu gibi aktarmak zorunda mıdır? Neden?
Tartışınız.

Cevap: Evet gerçekleri aynen aktarmak zorundadır. Yoksa tarihi bilgilerde yanlışlar ve onu okuyan insanların yanlış bilgilenmesine neden olurlar.

4. Sizce Türk sinemasında Karagöz tipiyle benzerlik gösteren tip/tipler var mıdır? Açıklayınız.

Cevap: Bence tam olarak uymasa da Kemal Sunal bu kategoriye girebilir. Çünkü komik, insanlara nüfuz eden bir karakterdir.Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 151-152. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.