17 Şubat 2022, 08:51
Mehmet Akif
Yönetici

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 174. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları9. Sınıf Öğün Yayınları Türk Dili Ve Edebiyatı Ders Kitabı 174. Sayfa Cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı Öğün Yayınları 174. Sayfa Cevapları

1. Sizce X. tabloda gençler arasında genel kültür, sanat ve tarih yarışmasıyla ilgili diyalogda eleştirilen konu nedir? Düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Sanata, tarihe, genel kültüre gereken önemi vermek yerine magazinsel olaylarla meşgul olunduğu konusu eleştirilmektedir.2. XII. tabloda oyuncular hangi konuyu ele alıyorlar? Kısaca açıklayınız.

Cevap: Ev hanımlarının çok çalışması, buna karşın işsiz sayılması konusu mizahi bir tarzda anlatılmaktadır.

3. XIII. tabloda yer alan gülünç sözcükleri bulunuz. Bu sözcüklerin izleyiciyi nasıl etkilediğini açıklayınız.

Cevap: Teyze hanımla birlikte üç fire verdik. İnşallah sayıları artmaz. Bu sözcükler insanları güldürür.4. XIV. tabloda oyuncular her sorunun çözümü olarak hangi duyguyu ifade etmişlerdir?

Cevap: Sevginin her sorunu çözeceğini söylemektedirler.

5. Ah Şu Gençler tiyatro metnindeki dramatik örgüyü belirleyiniz.

Cevap: Ev hanımının yaşadığı zorluklar ve gençlerin bu durumu görmemesi.6. Ah Şu Gençler oyunundan yola çıkarak tiyatro metinlerindeki mekân ve zamanın nasıl ele alındığını açıklayınız.

Cevap: Geçmiş, bugün ve gelecek zamanlar var. Belli bir sırlama yoktur.

7. Bu oyun sizce hangi tür komediye girer? Nedenlerini belirtiniz.

Cevap: Kabare türünde bir komedidir. İçinde müzikal , eleştiri ve güncel olaylar var.8. Metindeki çatışmayı tespit ediniz.

Cevap: Geçmiş ve şimdiki ve hatta gelecek kültür çatışması yaşanmaktadır.

9. Okuduğunuz metnin yazarın ünlü eserlerinden birisi olduğunu dikkate alarak yazarın biyografisinden hareketle yazar ile metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz. Metnin yazarın tanınmasına katkısını belirtiniz.

Cevap: Yazarın tarihsel ve dönemsel eserleri vermesi, kuşak çatışmalarını ön plana çıkartması bu eserinde de kendini göstermektedir.10. Okuduğunuz metinde yazar, okuru etkiyebilmek için hangi anlatım şeklini benimsemiştir? Metinden hareketle çıkarımlarda bulununuz.

Cevap: Mizahi yönü fazla, kelimelerin yanlış anlaşılma teknikleri kullanılmıştır.

11. Okuduğunuz metnin yazıldığı dönemin gerçekliğini yansıtan unsurları ve metnin dönemin gerçekliğiyle ilişkisini tespit ederek yazarla metin arasındaki ilişkiyi değerlendiriniz.

Cevap: Metin, dönemin sorunlarını gerçekçi fakat mizahi bir tarzda yansıtmaktadır. Gerçekçi bir yaklaşım göstermektedir.Tiyatro metinlerinde “zaman dilimi” olarak sadece olayın yaşandığı “zaman” ele alınır. Yani olayın öncesi ve sonrası yoktur. Bu bağlamda zamanın ele alınışını hangi hikâye türü ile ilişkilendirebiliriz? Tartışınız.

Cevap: Zaman bakımından durum hikayesine benzemektedir. Çünkü yaşamdan bir bölüm alınmıştır.

Bir tiyatro metninin etkisi sizce oynayan oyuncuların temsil yeteneğine bağlı mıdır? Tartışınız.

Cevap: Evet bağlıdır. Çünkü oyuncu ne kadar yetenekli ve güzel bir rol yaparsa oyun o kadar etkili olur.Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı 168. Sayfa Cevapları Öğün Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.