19 Şubat 2022, 15:09
Mehmet Akif
Yönetici

Dünya Ortak Mirası NedirOrtak miras, bir neslin gelecek nesillere bıraktığı geçmişteki bütün insanlık tarihini de içine alan maddi ve manevi değerlerin tümüdür. Mimari eserler, bilim, teknoloji, düşünce, sanat ve edebiyat ürünler, ortak miras eseri sayılır. Bu ürünler bütün insanlar için anlamlıdır ve bu nedenle de insanlığın ortak mirası olarak kabul edilir.

ortak miras

Ortak miras eserleri, insanların yüzyıllar boyu süren birikimleri sonucu oluşmuştur. Bütün insanlar, ortak miras eserlerini gezip görme hakkına sahiptir. Ortak miras eserlerini korumak ve geliştirmek sadece eserin bulunduğu ülkenin değil tüm insanların ve toplumların görevidir. Bu görevi üstlenen UNESCO adlı kuruluş tüm dünyadaki ortak mirasın korunmasına çalışır.UNESCO, uygarlıkların beşiği olan güzel yurdumuzda bulunan bazı tarihi eserleri Dünya Miras Listesine alınıp korunmasını sağlamıştır.

Dünya üzerinde farklı ülkelerde her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği tarihi ve turistik mekanlar vardır. Bu yerlerin bir çoğu UNESCO koruması altındadır. Dünyadaki en çok turist çeken miras ögelerine bazı örnekler şöyledir:

Çin Seddi- Çin

Piramitler- MısırPisa Kulesi- İtalya

Özgürlük Heykeli ABD

Maya Tapınağı- Meksika

Petra Tapınağı- Ürdün 

 

 

Bir önceki yazımız olan Gruplarda Üstlendiğimiz Rollerin Önemi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.