Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 18:54
necla
Yönetici

4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 88. Sayfa Cevapları4. Sınıf Tutku Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 88

HZ. LOKMAN (A.S.)’IN OĞLUNA ÖĞÜTLERİ “Ant olsun, biz Lokman’a, Allah’a şükret, diyerek hikmet verdik. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden de bilsin ki Allah hiçbir şeye muhtaç değildir, her türlü övgüye layıktır.
Lokman, oğluna öğüt vererek: Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma! Doğrusu şirk büyük bir zulümdür, demişti.
Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana-babana şükret, diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.
Eğer onlar seni, hakkında bilgin olmayan bir şeyi (körü körüne) bana ortak koşman için zorlarlarsa onlara itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana yönelenlerin yoluna uy. Sonunda dönüşünüz ancak banadır. O zaman size, yapmış olduklarınızı haber veririm.
Lokman, öğütlerine devamla şöyle demişti: Yavrucuğum! Yaptığın iş (iyilik veya kötülük), bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa yine de Allah onu (senin karşına) getirir. Doğrusu Allah, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.
Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar, azmedilmeye değer işlerdendir.
Küçümseyerek insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah, kendini beğenmiş, övünüp duran kimseleri asla sevmez.
Yürüyüşünde tabii ol, sesini alçalt…”
(Lokman suresi, 12-19. ayetler.)Verilen örneği de dikkate alarak yukarıdaki öğütlerden ilkeler çıkarıp bunları aşağıdaki şemaya yazınız.

Cevap:

– Allah her şeyden haberdardır.
– İnsanları küçük görme.
– Sabır her şeyin ilacıdır.
– İnsan yaptıklarının karşılığını mutlaka görür.
– İyi insan ol ve kötü olanları kötülükten vazgeçir.
– Kibir ve gurur insanı kötü şeylere sevk eder.
– Anne ve babaya saygılı ol ve onlara iyi davran.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Tutku Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı 90. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.