Cevap Yaz
27 Temmuz 2021, 10:43
Yuri
Yönetici

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı 37. Sayfa Cevapları MEB Yayınları2021-2022 Öğretim Yılı 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 2. Ünite RAMAZAN VE ORUÇ Sayfa 37 “Ünitemize Hazırlanalım” Sorularının Cevapları

 

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı MEB Yayınları 37. Sayfa Cevapları

ÜNİTEMİZE HAZIRLANALIM

1. Hicri takvimin ne olduğunu çevrenizdekilere sorarak aldığınız cevapları defterinize yazınız.

CEVAP: Hicri takvim, ay yılı esasına dayalı bir takvim sistemidir. Bu takvimde Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti başlangıç kabul edilir. Takvimin ilk ayı olan Muharremin ilk günü, 16 Temmuz 622 gününe denk gelmektedir. Hicri takvimde 12 ay bulunur. Bunlardan üçü “üç aylar” dördü “haram aylar” olarak adlandırılmıştır. Bu takvime göre bir yıl 354 veya 355 gündür.

Hicri Takvim’in ayları şunlardır: Muharrem, Safer, Rebiülevvel, Rebiülahir, Cemaziyelevvel, Cemaziyelahir, Recep, Saban, Ramazan, Şevval, Zilkade ve Zilhicce.

Hicri takvimi Hac, Oruç gibi İslami ibadetlerin tarihi belirlememiz açısından kullanmaktayız.

2. Bakara suresi 183. ayetin mealini bularak defterinize yazınız.CEVAP: Ey iman edenler! Sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sakınasınız diye sizin üzerinize de sayılı günlerde oruç yazıldı. (Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Meali)

3. “Oruç açmak”, “İftar vermek” ve “Sahura kalkmak” ifadelerinin anlamlarını öğreniniz.

  • Oruç Açmak: Oruç yasaklarının sona erdiği akşam vaktinde akşam ezanının okunmasıyla beraber iftar yemeğinin yenmesidir.
  • İftar Vermek: Oruçlu kimselerin orucunu açmaları için onlara sofra hazırlamak ve ağırlamaktır.
  • Sahura Kalkmak: Oruç tutmaya niyetlenen kişinin gün doğmadan önce belirli saatte yemek yemek için yataktan kalkmasıdır.

4. Ramazan ayını diğer aylardan ayıran özellikler nelerdir? Düşününüz.

CEVAP: Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi Ramazan ayındadır. Temel ibadetlerden biri olan Oruç bu ayda tutulur. Bu nedenle Müslümanlar için çok önemli bir aydır ve “On Bir Ayın Sultanı” olarak adlandırılır. Bu ayın özelliği ibadet etmek için bir fırsat olmasıdır. Çünkü bu ayda yapılan nafile ibadetler diğer aylarda yapılan farz ibadetler gibidir. Sünnet olan teravih namazını bu ayda kılarız. Oruç tutarak yoksulun halinden anlar, aça yemek yediririz. Oruç tutmak sadece yemek yememek değil, aynı zamnda kalp kırmamak, kötü söz söylememektir. Ruhumuzun arınmasına vesile olur. Ramazan bu yönlerde diğer aylardan farklı ve çok şerefli bir aydır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı MEB Yayınları 17-18-19-20-21. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

28 Ekim 2020, 13:29

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2774

Gerçekten harika bana çok yardımcı oldu öğretmenin bu sayfa ile ilgili sorduğu bütün sorulara sayenizde cevap verebildim

31 Aralık 2020, 19:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2774

Kitabım yanımda değildi ve bu site sayesindeödevimi yaptım

01 Ocak 2021, 13:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2774

Bu site sayesin de ödevimi öğretmenime attım ve öğretmen çok güzel olmuş dedi

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.