Cevap Yaz
13 Eylül 2021, 18:53
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 28. Sayfa Cevapları Dörtel Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 28 Cevapları

Hz. Âdem (a.s.) kıssasında verilen bilgileri de dikkate alarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

1. Hz. Âdem (a.s.) ne gibi özelliklere sahiptir?

Cevap: İlk insan ve peygamber olması, öğrenme, bilgi edinme, kendini geliştirebilme özellikleri var.

2. Allah (c.c.), meleklerden Hz. Âdem’e (a.s.) nasıl davranmalarını istemiştir?

Cevap: Secde etmelerini emretmiştir.

3. Allah’ın (c.c.) emrine kim, niye karşı çıkmıştır?

Cevap: İblis karşı çıkmıştır.İblis beni ateşten yarattın onları ise çamurdan yarttın ben daha üstünüm diyerek kibirlenmiştir.

4. Hz. Âdem (a.s.) ve Hz. Havva niçin cennetten çıkarılmıştır?

Cevap: Çünkü Allah’ın yasakladığı ağaça yaklaşmış ve onun meyvesinden yemişlerdir.Bu nedenle Allah onları yeryüzüne indirmiştir.

5. Hz. Âdem’in (a.s.) iki oğlu Kabil ve Habil arasında neler yaşanmıştır? Bu olaylardan hangi dersleri çıkarabiliriz?Cevap: Habil ve Kabil, Hz. Âdem’in ( a.s.) oğullarıdır. Buna göre Habil ve Kabil, biri hayvancılık yapan, diğeri toprağı ekip biçen iki kardeşti. Babaları Hz. Âdem (a.s.) onlardan, Yüce Allah’a (c.c.) kurban sunmalarını istedi. Habil, Allah’ın (c.c.) kendisine verdiği nimetlerden en güzelini seçip kurban olarak sundu. Diğer oğul Kabil ise kurban ibadetini istemeye istemeye yerine getirdi. Üstelik de değersiz ürünleri Allah’a (c.c.) kurban olarak sundu. Ancak Allah (c.c.), Habil’in kurbanını kabul buyurdu, Kabil’in kurbanını ise reddetti. Bu olaydan sonra Kabil, kardeşine kin güttü, kıskançlık gösterdi ve ona düşman oldu. İçinde biriktirdiği bu kötü duygular bir süre sonra onu, kardeşini öldürmeye yöneltti. Böylece Kabil hem yeryü-
zünde ilk kan döken insan hem de kardeş katili oldu. Kardeşini öldürdükten sonra onun içini, masum bir cana kıymanın verdiği ağır bir suçluluk ve günah duygusu sardı. Ama artık iş işten geçmişti. Çünkü kardeşi hayatını kaybetmişti.

Bu olaydan çıkarabileceğimiz bir çok ders vardır.Kıskançlığın kötü olması, Allah’ın bize verdiği mallardan Allah yolunda harcamaya, kurban keserken en iyisini kesmeye gayret göstermeye çalışmalıyız.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 25. Sayfa Cevapları Dörtel Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.