Cevap Yaz
15 Eylül 2021, 14:46
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 37. Sayfa Cevapları Dörtel Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Cevapları Dörtel Yayınları Sayfa 37  Cevapları

Farz, vacip ve sünnet ne demektir? Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap:

Farz: Alah’ın emrettiği kesin olarak yapmamız gereken tüm ibadetlerdir.

Vacip: Farz kadar kesin olmamakla beraber farza yakın ibadetlerdir. Örneğin vitir namazı.

Sünnet: Peygamber efendimizin sözleri, fiilleri ve davranışlarıdır.“Namazı kıldınız mı, gerek ayakta gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.”
(Nisâ suresi, 103. ayet.)

“Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.”
(Hûd suresi, 114. ayet.)

“Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür.”
(Bakara suresi, 110. ayet.)

Yukarıdaki ayetlerden, namazın önemi ve faydaları ile ilgili ne gibi sonuçlar çıkarabiliriz? Arkadaşlarınızla konuşunuz.

Cevap: Namaz çok önemlidir.Namaz dinin direğidir.Namazı her ne koşul olursa olsun kılmak gerekmektedir.Müslümanlara farz olan bir ibadettir.Namaz insanları kötülüklerden alıkoyar.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 36. Sayfa Cevapları Dörtel Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.