Cevap Yaz
13 Temmuz 2021, 15:46
murat
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri 88. Sayfa Cevapları SDR İpekyolu Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Sayfa 88 Cevapları

Mavi renkli yazılar cevaplardır.

Kendi Pusulanı Yap Kullanılacak Malzemeler
• Çubuk mıknatıs • Pusula • Çelik iğne • Şişe mantarı
• Leğen • Su • Bıçak
Etkinlik Basamakları
> Suyu leğene dolduralım. Öğretmenimiz yardımıyla mantardan silindir biçiminde bir parça keserek leğendeki suda yüzdürelim. Silindirin üzerine çelik iğneyi yatay olarak koyalım. İğne kuzey-güney doğrultusunu gösterene dek silindir dönecektir. (Bunu başka bir pusulayla kontrol edebiliriz.)
> Pusulamızın iğnesini farklı yönlere çevirelim. Gözlemlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.İğnenin mıknatısa sürtülmesi onun mıknatıslandığını gösterir mi? Bu olayı nasıl açıklayabiliriz?

Cevap: Evet iğne mıknatıslanmış olur. Yeni bir manyetik alan oluşmuştur.

Mıknatıslar bu kullanım alanları dışında cep telefonu, bilgisayar gibi elektronik araçların yapımında da kullanılır. Mıknatısların günümüzde ne gibi yeni kullanım alanları olabilir? Mıknatısların yeni kullanım alanları konusundaki düşüncelerimizi arkadaşlarımıza açıklayalım.

Cevap: Mıknatısın çekme ve itme özelliklerinden faydalanarak başka alanlarda da kullanılabilir.Örneğin araçların hareket etmesi için mıknatısın bu özellikleri kullanılabilir ve yakıt gereksinimi olmayabilir.

Oyuncak bir arabamız var. Arabamızı herhangi bir temas uygulamadan hareket ettirmek istiyoruz. Bunun için nasıl bir yöntem kullanırız? Kısaca aşağıya yazalım.

Cevap: Oyuncak arabanın önüne demir parçası konarak mıknatısın çekme itme özelliği kullanılarak hareket ettirilebilir.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri 226-227-228-229. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.