Cevap Yaz
10 Şubat 2020, 21:29
Mehmet Akif
Yönetici

Muzaffer İzgü Anneannem askere gidiyor kitap özetiAnneannem serisinin ilk kitabıdır.Anneanne Hikmet hanımın kişiliğinden ve başından geçen olaylardan bahseder.Olaylar torunu Metin’in ağzından anlatılır.Anneanne hepimizin anneannesinden izler taşır ve daima sevimlidir.
Anneannemin sakızı: Hikmet hamın evdekilerden devamlı damla sakızı ister.Herkes onun sakızı çiğnemek için istediğini düşünür.Bu yaşta sakız çiğneyemeyeceğini düşündükleri için kimse almaz.Sonunda anneanne sakızı almaya kendisi gider.O damla sakızından çok güzel muhallebi yapar ve herkes bayılır.
Anneannem askere gidiyor: Hikmet hanıma bir karışıklık nedeni ile asker çağrısı yapılır.İsmi sebebiyle yapılan bu çağrı mahkeme sonucu düzelir.
Anneannemin kedisi yitti: Hikmet hanım Tekir’i çok sever.Tekir bazen ortadan kaybolur ve sonra yeniden gelir.Bir keresinde çok uzun süre gelmez ve anneanneyi üzer.
Anneannem saçını kestiriyor: Anneannenin saçı kaşınmaya ve dökülmeye başlar.Doktorun verdiği ilacı kullandığında saçları maviye boyanır.Yeni doktoru ancak saçını kazıttığı zaman iyileşebileceğini söyler.Doktoru dinler.
Anneannem kendini banyoya kilitledi: Anneanne banyo yapar ve banyo kapısı açılmaz.Tüm komşular gelir ve her biri bir yöntem dener.Saatler sonra Hikmet hanım kapıyı açar ve çıkar.
Anneannemin sandığı: Anneannenin içinde her şey olan bir sandığı vardır.Anahtarını üzerinde taşır.Neye ihtiyaç duyulsa sandıktan çıkartır.Sandığı tahta kurtları yer ve sandığı yakmak zorunda kalırlar.Yeni sandığını eskisi gibi sevmez.
Anneannem üç aylığını alıyor: Hikmet hanım üç aylığını almaya her zaman Metin ile gider.Kıyafetine özen gösterir.Orada hep konuştuğu Atiye hanımı göremez.Öldüğünü düşünerek üzülür.Metin okuldan çıktığı zaman anneannesine sevinsin diye onu gördüğünü söyler.
Anneannem vazoyu kırdı: Metin evde topla oynarken babasının sevdiği vazoyu kırar.Anneannesi uyarılara kulak asmadığı için Metin’e kızar.Onu biraz tehdit eder ancak anne ve baba eve geldiğinde suçu üstlenir.Vazoyu kendisinin kırdığını söyler.
Anneannem ödevime yardım ediyor: Metin ödevinde yardıma ihtiyaç duyar ancak evde kimse yoktur.Anneannesi yardım etmek ister.Sorulara cevap verir.Bu cevaplar oldukça samimidir ve biraz sitem içerir.Metin anneannesi için üzülür ve onunla daha çok zaman geçirmeye başlar.

Bir önceki yazımız olan Sakız Sardunya Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

20 Ocak 2020, 17:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2755

çok işime yaradı teşekkür ederim iyi tatlller

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.