Cevap Yaz
26 Ekim 2019, 12:21
Yuri
Yönetici

Saygının Toplum Hayatında Yeri ve Önemi İle İlgili KompozisyonTOPLUMDA SAYGI

Bir toplumun bireylerini bir arada tutan en önemli unsur saygıdır. Saygı kişilerin davranışlarını sınırlandırır ve onların huzur ve birlik içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlar.Saygı; içinde nezaket, barış, anlayış, sevgi, birlik gibi pek çok duygu ve davranışı barındıran bir kavramdır. Saygı kavramı bir toplumun vazgeçilmezidir. Çünkü, toplumun bütünlüğü için bireylerin birbirlerine karşı mesafeli bir sevgi duymaları gerekir. İşte bu mesafeli sevgi, saygıdır. Saygılı bireyler birbirlerine karşı seviyeli, kibar davranışlar sergilerler. Bu durum toplumda huzur ve sükunetin sürdürülmesini sağlar. Saygının olmadığı bir yerde diğer erdemler de değerini yitirmeye başlar. İnsanlar birbirine zarar verecek kadar sevgisiz veya birbirlerinin huzurunu bozacak kadar anlayışsız davranabilir. Ancak saygı insanların nerede nasıl davranması gerektiğini bilmesini sağlayan bir kavramdır ve bu kavramı yaşatan toplumların parçalanması zordur.

Toplumlar, saygı çerçevesinde bir yaşam sürdüğü zaman o toplumun ömrü uzar. Saygı ile insanlar mutlu ve barış içinde yaşarlar. Saygı, toplumun temel duygu taşıdır.

 Bir önceki yazımız olan Kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır sözünün açıklaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

09 Aralık 2019, 19:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2764

Çok güzel olmuş bu yazıyı yazanın ellerine sağlık bayıldım doğrusu

18 Aralık 2019, 21:32

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2764

ellerinize sağlık mükemmel olmuş. iyi ki sizin gibi insanlar var hayatımızda. siz olmasaydınız, ödevimi yaparken kafadan sallayarak yazacaktım.Allah razı olsun.

05 Şubat 2020, 19:45

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2764

Çok iyi olmuş gerçekten ben bu yazıyı türkçe dersinde okuyacak

31 Aralık 2020, 09:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2764

çok güzel olmuş türkçe öğretmenim bunu okudu ve çok beğendive sözlüme 100 verdi gerçekten çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.