Cevap Yaz
04 Ocak 2020, 21:30
Mehmet Akif
Yönetici

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 197-198-199-200. Sayfa Cevapları MEB Yayınları



2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı MEB Yayınları 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 197, 198, 199, 200 Cevapları

Lila renkli yazılar cevaplardır.

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 197. Sayfa Cevapları MEB

Terazideki nesnelerin kütlesinin yarım kilogramdan ne kadar fazla olduğunu, örnekteki gibi bulunuz.

Cevap:

500-250=250 gram fazla

500-400=100 gram fazla

Aşağıdaki varlıkların kütlelerini, örnekteki gibi bulup eşleştiriniz.

Cevap:

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 197. Sayfa Cevapları

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 198. Sayfa Cevapları MEB

Aşağıdaki tabloda manavdaki ürünlerin fiyatları gösterilmiştir. Soruları tabloya göre cevaplayınız.

5 kg domates, 4 kg biber ve 1 kg ıspanak kaç liradır?

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 198. Sayfa Cevapları

Cevap: 

5×3=15

4×4=16

15+16+2=33 Lira

4 kg kabak ve 5 kg havuç alan bir kişi, manava 100 lira verirse kaç lira para üstü alır?

Cevap: 

4×5=20

6×5=30

30+20=50

100-50=50 Lira para üstü alır.

6 kg domates, 3 kg ıspanaktan ne kadar pahalıdır?

Cevap:

6×3=18

3×2=6



18-6=12 fazladır.

Bir asansörün taşıma kapasitesi 140 kg’dır. Asansöre 35 kg, 25 kg ve 30 kg’lık 3 çocuk binmiştir. Asansöre yalnız binemeyecekleri için yanlarına binecek yetişkin 4. kişi en fazla kaç kg olmalıdır?

Cevap: 35+25+30=90

140-90=50 kg olmalıdır.

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 199. Sayfa Cevapları MEB

Bir paket ıhlamur 80 gramdır. 10 paket ıhlamurun kütlesi kaç gramdır?

Cevap: 80×10=800 gram.

Bir aile ayda 5 kilogram pirinç tüketmektedir. Bu aile bir yılda kaç kilogram pirinç tüketir?

Cevap: 5×12=60 kg.pirinç tüketir.

Annesi Cem’e 500 gram çilek almıştır. Cem, çileğin 200 gramını yedikten sonra kaç gram çileği kalmıştır?

Cevap: 500-200=300 gr .çilek kalmıştır.

1 kg salça, 8 kg domatesten yapılmaktadır. 50 kg salça elde etmek için kaç kg domatese ihtiyaç vardır?

Cevap: 50×8=400 kg domatese ihtiyaç vardır.

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 200. Sayfa Cevapları MEB

Aşağıdaki bilgilerden yola çıkarak, farklı problemler kurunuz. Kurduğunuz problemleri çözünüz.

Armut: 4 lira
Elma: 3 lira
Biber: 5 lira
Patlıcan: 2 lira

Armut: 3 kg
Elma: 2 kg
Biber: 5 kg
Patlıcan: 1 kg

Cevap: 3 kg. armut, 2 kg. elma alan biri kaç lira ödeme yapar?

4×3=12

3×2=6

12+6=18 Lira ödeme yapar.

5 kg biber ve 1 kg. patlıcan alan biri manava 50 TL veriyor.Ne kadar para üstü alır?

5×5=25

25+2=27

50-27=23 TL para üstü alır.

 



Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 144-145-146. Sayfa Cevapları ADA Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.