Cevap Yaz
07 Ekim 2019, 12:55
Yuri
Yönetici

Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?Bilgisayar oyunları hepimizin ilgisini çekmektedir.Bazen bilgisayar oyunlarına kendimizi kaptırıp saatlerce oynayarak zaman geçiriyoruz. Bu durum haliyle bilgisayar oyunlarının ruh ve beden sağlığımızı etkilemesine neden olmaktadır.

Bir oyuna başladığımızda maceranın bizi sürüklemesine izin veririz. Bazen saatlerin nasıl geçtiğini anlamayız. Bu saatler boyunca gözlerimiz sulanmaya, belimiz ağrımaya başlar. Bunlar aslında bilgisayar başından kalkmamız için bedenimizin bize verdiği sinyallerdir. Bu sinyallere kulak vermezsek bir gün kendimizi göz doktorunda veya fizyoterapide bulabileceğimi unutmamalıyız.

Bilgisayar oyunlarının bazıları çevrim içi oynanmaktadır. Çoklu oyuncuyla oynanan bu oyunlar zaman zaman insanların arkadaşlık ve sosyalleşme kavramını yanlış yorumlamasına neden olmaktadır. Oyunda birlikte ilerlediğimiz kişileri hiç görmediğimiz, tanımadığımız halde arkadaşımız gibi benimsememiz bu yanlış yorumlamaların başında gelmektedir. Doğru olan oyunu oynarken bu insanlarla yardımlaşmamız, oyun sona erdikten sonra ise kendi yaşantımıza, gerçek arkadaşlarımıza dönmemiz olacaktır.Bazen bilgisayar oyunlarını küçük yaşta oynayan kimselerin bundan çok etkilendiğini düşünürüz. Hatta bazen kendini bir oyun karakteri sanan çocukların haberlerini okuruz. Çocuklar o kadar çok o karakterle zaman geçirirler ki artık kendilerini onun gibi sanmaya başlarlar. Bunda takma adların da etkisi vardır. Bir oyunda kullandığımız takma ad bizim kimliğimiz haline gelir. Bu yüzden oyun oynadığımız süreçte kendimizi başka biri gibi hissederiz. Bu durumda doğru olan insanın kimliğini kazandıktan sonra böyle oyunlarla ilgilenmesi olacaktır.

Zaman zaman bilgisayar oyunlarına felaket gibi bakılsa da tıpkı filmler, diziler gibi eğlence araçlarıdır. Yeryüzündeki her şey gibi fazla ve yanlış kullanımı zararlıdır. Bilgisayar oyunlarının zararlarından korunmak için en başta ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunları ve oynadıkları saatleri denetlemeleri gerekmektedir. Ayrıca insanların her türlü teknoloji konusunda bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. İnsanların dünyayı oyunlardan ibaret görmemeleri için yasaklar koymak yerine bilgi vermek doğru olacaktır.Bir önceki yazımız olan Geleneksel Çocuk Oyunu Körebe Nasıl Oynanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: bilgisayar oyunları ruh ve beden sağlığımızı nasıl etkiler
23 Kasım 2019, 20:57

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

ellerinize saģlık efsane güzel olmuş

30 Kasım 2019, 16:57

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

Evet tam istediğim gibi olmuş sizi seviyorum

29 Kasım 2020, 19:08

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

Çok katkınız oldu çok teşekkürler

09 Aralık 2020, 10:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

Çok işime yaradı teşekürler

17 Aralık 2020, 18:56

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

Efsane olmuş elinize sağlık çok yardımı oldu.

28 Aralık 2020, 22:01

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2653

Çok sağolun işime yaradı gerçekten, harika bir yazı olmuş.Teşekkürler!!!

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.