Cevap Yaz
10 Eylül 2019, 09:37
Yuri
Yönetici

Dil Yanlışı Ne Demektir? En Çok Yapılan Dil Yanlışları Nelerdir?Dil Yanlışı: Bir konuşma sırasında taraflar kendilerini dilin kurallarına uygun, açık ve anlaşılır biçimde ifade etmelidir. Eğer cümleler bu niteliklere uygun olmazsa o zaman söyleyiş yanlışları ve anlatım bozuklukları meydana gelir. Bu yanlış anlamaların tümüne dil yanlışı denir.

En sık karşılaşılan dil yanlışlarından bazıları aşağıda örneklendirilmiştir.

Örnek: Bütün bildiklerimi ve bilmediklerimi kızıma öğreteceğim.
–> Bu cümlede mantık hatası vardır. Çünkü hiç kimse bilmediği bir şeyi öğretemez.Örnek: Evliyalar da bu özel günü kutlamaya gelmişti.
–> Bu cümlede “evliyalar” sözcüğü yanlış yapılmıştır. Çünkü evliya, kelime anlamı olarak “veliler” demektir. Yani çoğul eki almamalıdır.

Örnek: Proje sıfır hata ile tamamlandı.
–> Bu cümlede “hata” ismi ile “sıfır” sıfatı arasında uyumsuzluk vardır. Sıfat ile isim arasında anlam bakımından uyum olması gerekir.

Yukarıdaki örnekler dışında yardımcı fiillerin doğru kullanılmaması, cümle ögelerinde eksiklik, yazım yanlışları, anlatım bozuklukları, noktalama işaretlerinin yanlış kullanımı gibi durumlar da dil yanlışına neden olur.Bir önceki yazımız olan Barış İçinde Yaşamak Konulu Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: dil yanlışına 3 örnek
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.