Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 16:26
necla
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 93-94-95-96. Sayfa Cevapları MEB Yayınları4. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 93, 94, 95, 96 “Bilgiden Gelen Teknoloji” Etkinlik Cevapları

93. Sayfa
Televizyonunuz siyah beyaz, telefonlarınız kablolu, otobüsleriniz klimasız olsa hayatınız nasıl etkilenirdi? Tartışınız.

Cevap: Siyah beyaz olan televizyonda maç izlemek filmleri izlemek sıkıcı olurdu.Kablolu telefonların olması evde bir çok kablonun olmasına neden olurdu.Cep telefonu olmazdı.Otobüslerin klimasız olması yazları sıcak ve ter kışları soğuk olur, seyahatler zor ve sıkıcı olurdu.

Tren teknolojisindeki değişmeleri göz önünde bulundurarak yukarıda okuduğunuz iki seyahati karşılaştırınız? Zaman içinde tren teknolojisinde nasıl bir değişiklik olmuştur?

Cevap:Tren teknolojisinde büyük değişiklikler olmuştur.Eski trenler yavaş giden rahat olmayan koltuklara sahip, yeni trenler ise konforlu, sessiz, hızlı giden ve teknolojik gelişmelere ayak uyduran trenlerdir.

94. Sayfa

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Geçmişle bugünü karşılaştırınız.

A. Teknolojinin gelişmesi çevrenizde neleri değiştirmiştir? Boşluklara yazınız.

Cevap:

ULAŞIM: Eskiden araç sayısı oldukça az iken araç sayısı çok fazla artmış.Eski araçlar basit düzenekli iken günümüzdeki araçlar oldukça hızlı ve konforlu.

TARIM: Eskiden tarım araçları hayvanlar ile yapılırken günümüzde teknolojik araçlar ile yapılmaktadır.Eskiden daha yavaş ve zor şartlarda sürülen tarlalar günümüzde hızlı ve kolay şekilde yapılmaktadır.

İNŞAAT: Eski binalar az katlı ve basit yapılar iken günümüzde çok katlı ve modern binalar yapılmaktadır. Yeni binalarda deprem riskine, yangına ve daha bir çok olaya karşı daha dayanıklı ve güvenlikli yapılmaktadır.B. Gelecekte değişim nasıl bir seyir izleyebilir? Anlatınız.

Cevap: Teknoloji daha da artarak devam edecektir.Örneğin uçan arabalar, daha yüksek binalar, daha gelişmiş teknolojiler kullanılacaktır.

95. Sayfa

Aşağıda bazı teknolojik ürünlerin eski modellerinin özellikleri verilmiştir. Aynı ürünlerin günümüzdeki modellerinin özelliklerini karşılaştırarak anlatınız.

Cevap: Cep telefonu eskiden tuşlu ve hiçbir özelliği olmayan aletler iken günümüzdeki telefonlar resim çekiyor, video oynatıyor, müzik dinlenebiliyor,İnternet’e ve sosyal medyaya girilebiliyor.

96. Sayfa

Metne göre demir yolu ülkeye neler kazandıracak?
Cevap: Medeniyeti ve uygarlığı getirecektir.Modernleşmeyi ve bilgiyi getirecektir.

“Cep telefonu yaşantımızı nasıl değiştirmiştir?” Bu sorusuna cevap bulmak için aile büyüklerinizden üç kişi ile görüşünüz. Yaptığınız görüşmede aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.

1. İlk kullandığınız telefonla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: İlk telefonum tuşlu kaba ve sadece konuşmaya yarayan bir telefondu.Şarjı uzun süre dayanabiliyordu.

2. Bugün kullandığınız telefonun özellikleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Şu anda akıllı cep telefonu kullanıyorum.Telefon özelliği dışında İnternet bağlantısı olan, müzik dinliyor, film seyredebiliyor, sosyal medyayı ve haberleri takip ediyorum.

3. Telefonun zaman içerisindeki değişimi yaşantınızda neleri değiştirdi?
Cevap: Yaşamım daha kolay hale geldi.Bankaya gitmeden telefonla tüm işlerimi halledebiliyorum.Çocuğumun okul devam durumunu öğreniyorum.Bir arkadaşıma hemen ulaşabiliyor, sosyal medyadan kimin neler yaptığını görebiliyorum.

4. Cep telefonunun uzun süre kullanımının zararları hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Cep telefonunu uzun süre kullanmak a-sosyal bir kişiliğe götürmektedir.İnsanlar ile konuşmamız azalmaktadır.Sağlık sorunlarına neden olmaktadır.Bir önceki yazımız olan 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 15. Sayfa Cevapları Koza Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.