Cevap Yaz
05 Şubat 2020, 19:13
murat
Yönetici

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 102. Sayfa Cevapları5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 102

Demokratik YönetimDemokratik yönetim birimleri olan yasama, yürütme ve yargı organları, egemenlik hakkını halktan alır. Demokrasilerde egemenlik hakkı kayıtsız şartsız halka aittir. Halk her dört yılda bir seçime giderek bu hakkını milletvekilleri aracılığıyla kullanır. Halkın temsilcisi olan milletvekilleri de halk adına yasaları ve Anayasayı yapar. Demokrasilerde hiçbir organ kaynağını Anayasa ve yasalardan almayan bir gücü kullanamaz. Yasama, yürütme ve yargı organları faaliyetlerini Türk milleti adına yürütür. Demokrasinin temel ilkeleri, demokrasiyle yönetilen ülkeler için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Sağ sütunda demokrasinin temel ilkelerine, sol sütunda ise bu ilkelerin açıklamalarına yer verilmiştir. Demokrasinin temel ilkeleriyle bu ilkelerin açıklamalarını örnekte görüldüğü gibi eşleştiriniz.
– Aşağıdaki tabloda eşleştirmeler yapılmıştır.
102.sayfaBir önceki yazımız olan 5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 101. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Diriliş Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.