Cevap Yaz
24 Kasım 2019, 11:31
murat
Yönetici

5. Sınıf Berkay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 35. sayfa cevapları5. Sınıf Berkay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 35. sayfa
Atatürkçülük El Kitabı
Atatürk ilkeleri; cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, inkılapçılık olmak üzere altı ilkeden oluşur. Aşağıdaki kutularda bu ilkelerin açıklamaları verilmiştir. Bu açıklamaların Atatürk ilkelerinden hangisiyle ilgili olduğunu kutulardaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Milliyetçilik
Türk milletinin bir ferdi olmayı benimsemeyi, milleti oluşturan unsurlara değer vermeyi ifade eder. Bu ilkeyle insanlar mensup olduğu Türk milletine bağlılık duyar. Bu ilkeyi benimsemiş vatandaşlar Türk milleti için fedakarca çalışır ve kendi milletiyle gurur duyar.
Cevap:Devletçilik
Ülkenin kalkınması, ilerlemesi ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkması için devletin ekonomide doğrudan faaliyetlerde bulunmasıdır. Türkiye’nin özel koşullarından doğmuş bu ilkeyle devlet iktisadi alanda daha fazla yer alır. Bunun yanında devlet özel teşebbüsü de destekler.
Cevap:Laiklik
Din ile devlet işlerinin ayrılması anlamına gelen bu ilkeyle kamusal hayatta din kuralları yerine hukuk kuralları esas alınır. Bu ilkeyle vatandaşların din ve vicdan hürriyetleri teminat altındadır. Devlet, vatandaşların dini inançlarını serbestçe yaşamaları için gerekli önlemleri alır.
Cevap İnkılapçılık
Türkiye’nin ilerlemesini, gelişmesini esas alan bu ilke, diğer ilkeleri de içine alan genel bir ilke olarak kabul edilir. Ekonomide, sağlıkta, eğitimde, kültürde, sanatta, sporda yenilikleri benimsemedi ve yeniliklere açık olmayı ifade eder.
Cevap:Halkçılık
Türk milletine mensup bütün vatandaşları eşit gören, vatandaşlar arasında herhangi bir ayrım gözetmeyen ve bu anlayışa göre devlet yönetimini şekillendiren ilkedir. Bu ilkeye göre vatandaşlar kadın-erkek, köylü-kentli, işçi-memur-çiftçi gibi herhangi bir ayrıma tabi tutulamaz; herkes eşittir.
Cevap: Cumhuriyetçilik
Halkın, yöneticilerini yine kendisinin seçmesidir. Bu ilkeyle milli egemenlik sağlanmış ve egemenlik millete verilmiştir. Saltanatın kaldırılması, kadınlara seçme-seçilme hakkının tanınması bu ilke doğrultusunda yapılan inkılaplar dır.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Berkay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 33. sayfa cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

23 Şubat 2017, 20:53

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Çok işim yaradi

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.