Cevap Yaz
10 Aralık 2019, 14:54
murat
Yönetici

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 44. Sayfa Cevapları5. sınıf Berkay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 44. sayfa
Nüfus Nerelerde Yoğun

A. Nüfusun dağılımını iklim, bitki örtüsü, yüzey şekilleri, yükselti gibi doğal faktörler ile ticaret, sanayi, tarım, turizm, madencilik gibi beşeri faktörler etkiler. İklimin elverişsiz olduğu, yüksek ve engebeli yerlerde nüfus yoğunluğu azdır. Bu yerlerde sanayi, tarım ve ticaret de fazla gelişmemiştir. Bu durum nüfusun büyüklüğünü olumsuz etkiler. Fotoğraflarda nüfus yoğunluğu fazla ve az olan yerler verilmiştir. Fotoğraflan inceleyerek bu yerlerde nüfusun yoğun ya da seyrek olmasının nedenlerini yan taraflarına yazınız.

1. ResimYoğun
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi : Etkili
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşeri faktörlerin etkisi : Etkili. Sanayi gelişmiş ve iş imkanı fazladır.

2. Resim

Seyrek
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi: Etkili. Dağların çok olması , havanın soğuk olması, tarım arazilerinin az olması etkiler.
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşeri faktörlerin etkisi : Yoktur

3. Resim

Yoğun
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında doğal faktörlerin etkisi : Etkili
Nüfusun yoğun ya da seyrek olmasında beşeri faktörlerin etkisi : Etkili. Sanayi ve turizmin gelişmiş olması iş imkanlarının fazla olması etkiler.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Berkay yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 43. sayfa cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.