Cevap Yaz
08 Ocak 2020, 14:32
murat
Yönetici

5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 79. Sayfa cevapları5. Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 79. Sayfa

Atatürk’ün Gösterdiği Yol

A. Aşağıda Atatürk’ün bilim ve teknoloji anlayışını yansıtan düşünceleri verilmiştir. Bu düşünceleri okuyarak soruları cevaplayınız.

Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemelerini zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün, aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

1) Atatürk, yukarıdaki sözüyle bilim ve teknolojinin hangi unsurlarını vurgulamıştır?

İlim ve fen gerçek yol gösterici ve başarıya giden tek yoldur.2) Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem nasıl yorumlanabilir?

Atatürk medeniyetin yükselmesi ve insanların toplumların başarısı için bilime çok önem vermiştir.

B. Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren bir sözünü ve bir uygulamasının fotoğrafını bulunuz. Sözünü aşağıya yazıp fotoğrafını ilgili alana yapıştırınız.
Atatürk'ün bilim ve teknolojiye verdiği önem

Atatürk’ün ilim ve fen sözü:Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır.
Atatürk’ün bu sözünü alma nedenim: Atatürk’ün bilime verdiği önemi gösterdiği için aldım
Atatürk’ün bu uygulamasını seçme nedenim: Ulusumuzun ve toplumun gelişmesine büyük önem vermesi ve bunun da tek yolunun ilim ve fenden geçtiği gerçeğini söylediği için seçtim.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Berkay yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 78. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.