Cevap Yaz
10 Şubat 2020, 21:19
necla
Yönetici

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 178-179-180-181-182-183. Sayfa Cevapları5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 178, 179, 180, 181, 182, 183 “İnsanlığın Ortak Mirası” Etkinlik Cevapları

178. Sayfa

Çevremizde pek çok tarihi eser ve doğal güzellik vardır. Bunların korunması neden önemlidir? Açıklayınız.

Cevap: Bu güzellikler insanların ortak mirasıdır.Bizlere nasıl geçmişten geldi ise biz de bizlerden sonrakilere en iyi şekilde bırakmamız gerekir.Ayrıca bu güzellikler turizm gelirleri açısından da önem taşımaktadır.

Sizce Göbekli Tepe’nin insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmesinin nedeni nedir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap: Göbekli Tepe tüm insanlar için önemlidir.Çünkü burası ülkemiz sınırlarında olabilir ama burada yaşayan medeniyetin geçmişten günümüze bir çok bilgiyi de beraberinde taşımaktadır.İnsanların ilkel değil gelişmiş olduklarını bu kazı yeri ile öğrenmiş olduk.

179. Sayfa

Bilimsel alanda yapılan çalışmalara başka hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Emar ve tomografi gibi cihazların yapılması, uzayla ilgili yapılan çalışmalar, haberleşme alanında yapılan çalışmalar, İnternet.

Dünyanın çeşitli yerlerinde tıp alanında yapılan çalışmalar sadece o yerlerde mi kullanılmaktadır? Neden?

Cevap: Hayır tüm insanlar ve ülkeler kullanmaktadır.Çünkü bu gelişmeler ve çalışmalar tüm insanlara faydalı olsun diye yapılmaktadır.

180. Sayfa

Aşağıda insanlığın edebiyat mirasına bazı örnekler verilmiştir. Başka hangi örnekleri verebilirsiniz?

Cevap:

Rodin Düşünen Adam Heykeli
Leonarda da Vinci Son Akşam Yemeği tablosu
Suç ve Ceza Dostoyevski

Ortak mirasa katkıda bulunmanın önemi nedir?Cevap: İnsanların ortak mirası gelecek kuşaklara da aktarılması gerekir.Katkıda bulunmak ve korumak tüm insanların görevidir.

İnsanlığın sanat mirasına dünyadan ve ülkemizden başka hangi örnekleri verebilirsiniz?

Cevap: Selimiye Cami, Dolmabahçe Sarayı, Musa Heykeli

181. Sayfa

Aşağıda bir kısmı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bazı doğal ve tarihi varlıklar yer almaktadır. Bunlara başka hangi örnekleri verebilirsiniz?

Cevap:

Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta)
Troya Antik Kenti (Çanakkale)
Afrodisias Antik Kenti (Aydın)

182. Sayfa

Sizin yaşadığınız yerde insanlığın ortak mirası olarak kabul edilebilecek hangi tarihi, doğal ya da kültürel değerler vardır? Bunların ortaya çıkarılmasının ve korunmasının önemi nedir?

Cevap: İstanbul Boğazı, Ayasofya Müzesi.Bunların korunması insanların kültürel mirasına sahip çıkmak için önemlidir.

183. Sayfa

Selimiye Camii ve Külliyesi Edirne
İstanbul’un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne’nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, 16. yy.’da Sultan II. Selim adına yaptırılmıştır.

Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta)
Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezar.

Safranbolu Şehri (Karabük)
Karadeniz kıyılarını, Batı, Kuzey ve Orta Anadolu’ya bağlayan yol üzerinde yer alan tarihi Safranbolu Şehri, coğrafi konumu nedeniyle çok eski devirlerden beri yerleşim görmektedir. 14. yy.ın başlarından bu yana Türklerin hakimiyetinde olan Safranbolu, özellikle 18. yüzyılda Asya ve Avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olmuştur. Türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olan bu şehir, geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biri olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.