Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 17:58
necla
Yönetici

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları 5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45, 46, 47, 48, 49 “Güzel Ülkem” Etkinlik Cevapları

45. Sayfa

Ülkemizi her yıl milyonlarca yabancı turist ziyaret etmektedir. Ülkemizi neden çok sayıda yabancı turist ziyaret etmektedir?

Cevap: Ülkemiz zengin ve çok eski medeniyetlerin yaşadıkları topraklar üzerinde bulunmaktadır.Burada birçok tarihi eser, doğal ve kültürel zenginlikler vardır.Gerek deniz, gerek inanç, gerek yayla ve doğa turizmi yönünden önde gelen ülkelerden biridir.

46. Sayfa

Tarihî eserler ülkemizin kültür hazineleridir. Bu hazinelere zarar verenleri uyarmalı, tarihi mirasımıza sahip çıkmalıyız. Bu konuyla ilgili aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberin altında yer alan soruların cevaplarını defterinize yazınız.

1. Sizin çevrenizde de zarar gören eserler var mı? Varsa kimler, nasıl zarar vermiştir?

Cevap: Evet var.Maalesef bu kültürel zenginliğin değerini bilmeyen insanlar kale surlarına çöp atmışlar ve taşlarını sökmüşler.

2. Tarihî eserleri korumak için hangi önlemler alınmalıdır?Cevap: Görsel ve yazılı basın yoluyla, sosyal medyada, kültürel değerlerimiz ve zenginliklerimizin önemi daha fazla anlatılmalı.İnsanlar eğitilmeli ve zarar verenlere verilecek cezalar fazla olmalı.

47. Sayfa

Çevremizdeki doğal güzellikleri ve tarihi eserleri tanıtmaya başlamadan önce bakalım ülkemizin farklı yerlerinde yaşayan arkadaşlarımız kendi çevrelerini nasıl tanıtmışlar? Onların tanıtımlarını okuyarak kendi tanıtımımız için ip uçları elde edelim.

48. Sayfa

Tanıtılan yerler ile yaşadığınız yer arasında hangi benzerlik ve farklılıklar bulunmaktadır?

Cevap: Yaşadığım yerde de bir çok tarihi eser bulunmaktadır.Bunlar arsında camiler, hamamlar, kaleler vardır.Farklılıkları ise bu yerler kadar turist gelmemektedir.

49. Sayfa

Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Yaşadığınız çevre ve yakınlarındaki tarihi yerleri, doğal güzellikleri A bölümüne yazınız. Haritada ziyaret ettiğiniz yerleri veya daha önce ismini duyduklarınızı B bölümüne yazınız.
Cevap: Kaleler, kaya mezarları, hamamlar, camiler.
Topkapı sarayı, Ayasofya,Süleymaniye Camii, Selimiye Cami,Anıtkabir, Truva.
Aşağıdaki tabloyu çevrenizde bulunan doğal varlıkları, tarihi mekanları ve yapıtları göz önüne alarak doldurunuz.
Cevap:Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.