Cevap Yaz
10 Şubat 2020, 21:23
murat
Yönetici

5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları 5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81, 82, 83, 84, 85 “Afetler ve Çevre Sorunları” Etkinlik Cevapları

81. Sayfa

Çevrenizde hangi doğal afetler yaşanıyor?
Cevap: Deprem, sel, çığ düşmesi, toprak kayması

Yukarıda okuduğunuz haber başlıklarında söz edilen afetlerin bu yerlerde meydana gelmesi sizce bir rastlantımıdır? Neden?

Cevap: Hayır rastlantı değil. Çünkü o bölgelerin iklim ve coğrafi koşulları, deprem kuşağında yer alması bu afetlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

82. Sayfa

Erozyon, toprağın, suyun veya rüzgarın etkisi ile aşınıp taşınmasıdır. Bu sırada değerli ve verimli
toprak kaybedilir. Ülkemizde erozyon yoğun olarak İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görülmektedir. Bunun nedeni, bu bölgelerin bitki örtüsünün zayıf olmasıdır.83. Sayfa

Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Deprem riskinin en fazla ve en az olduğu yerler nerelerdir? Sizin yaşadığınız yer hangi deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır?

Cevap: Hatay birinci derece deprem kuşağında yer almaktadır.

84. Sayfa

Hava kirliliği; atmosferde zararlı gazların insanlara ve diğer canlılara zarar verecek miktara ulaşmasıdır. Ulaşım araçları, elektrik santralleri, sanayi faaliyetleri, binalarda ısınma amaçlı kullanılan yakıtlar hava kirliliğine neden olur.

85. Sayfa

Benim yaşadığım bölgede en çok görülen afetler: Deprem, sel ve erozyondur.
Bu afetlerin görülme sebepleri : Yaşadığım yerin 1. derece deprem kuşağında olması, ani ve baskın yağmurların yağması, buna bağlı olarak erozyon oluşması.

Yaşadığınız yerde görülen çevre sorunları: Hava kirliliği, gürültü kirliliğidir.
Nedenleri: Çok fazla araç olması bu araçların çıkarttıkları korna sesleri ve egzoz dumanları, fabrikaların çıkarttıkları dumanlar.
Sonuçları: Gürültü kirliliği insanların psikolojisini bozmakta, hava kirliliği sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 90-91. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.