Cevap Yaz
18 Ocak 2020, 09:00
murat
Yönetici

6. Sınıf Evren yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 110. Sayfa cevapları6. Sınıf Evren yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 110.

ATATÜRK VE BİLİM

Atatürk, çocukluğunda harçlığını kitaba yatırırdı. Onun kitap merakı, kendisini yetiştirmek açısından oldukça önemli rol oynamıştır. Bol bol okur, kitap yazanı,yayımlayanı takdir ederdi.

Türkiye’de kütüphaneler yaygınlaşmaya onun zamanında başlar. Milli Eğitim Bakanlığını kurduktan sonra derhal, Telif ve Tercüme Dairesini kurar. Batı ’dan ve Doğu ’dan en önemli eserler getirtilir. Tercümeler yapılır, telif eser yazanlar teşvik edilir. Atatürk pratik, basit ifadeli, parasız yayımlanması gerekli okul kitaplarından da söz etmiştir.”

Yukarıdaki metinden yola çıkarak bilim ve akılcılıkla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
– Bilim araştırmadan okumadan eğitimden geçmektedir.Bilim ancak akıl fikir ile ortaya çıkar.Tüm teknolojik gelişimlerin bilim yolu ile olduğunu unutmamak gerekir.
Siz de Atatürk’ün bilim ve akılcılığı içeren sözlerine örnekler bularak aşağıya yazınız.
Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 1
Bilim, gerçeği bilmektir.

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 2
Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 3
Ben askeri deha filan bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tespit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 4
Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 5
Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 6
Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 7
Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 8
Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)

Atatürk’ün Bilim İle İlgili Sözleri 9
İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 107. Sayfa cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.