Cevap Yaz
30 Ocak 2020, 19:32
murat
Yönetici

6. sınıf Evren yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 94. sayfa cevapları6. sınıf Evren yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı sayfa 94

ANAYASADAN

Anayasa’nın 12 ve 14. maddesini aşağıya yazınız. Bu maddeler ile ilgili soruları cevaplayınız.

MADDE 12. – Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.

Temel hak ve hürriyetler, kişinin topluma, ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder.

MADDE 14. –Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve laik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.

Anayasa’mız neden bazı haklarda sınırlamalar getirmiştir?
Çünkü insanların hakları başkalarının hak ve özgürlükleri sınırında bitmektedir.Yani hiç bir şey sınırsız değildir.Vatan ve millet söz konusu olduğu zaman sınırlamalar getirilebilir.
Kamu güvenliği ve sağlığı söz konusu olduğunda haklar konusunda bir sınırlama getirilebilir mi? Kısa bir açıklama yapınız.
-Evet getirilebilir.Çünkü devletin ve milletin güvenliği ve sağlığı devletin güvencesi altındadır.Örneğin toplu hastalıklarda develet bazı tedbirleri almakla yükümlüdür.Bir önceki yazımız olan 6. sınıf Evren yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 93. sayfa cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.