Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 12:16
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 100. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 100 “Araştırıyorum-Yorumluyorum” Etkinlik Cevapları

5. Etkinlik: Araştırıyorum-Yorumluyorum
a. tuik.gov.tr İnternet adresinden “Konularına Göre İstatistikler” bölümünen ”Dış Ticaret” bölümünü seçiniz. Buradaki “Dış Ticaret İstatistiklerinden yararlanarak ülkemizin diğer ülkelerden aldığı ve diğer ülkelere sattığı ürünlerin neler olduğunu öğrenerek aşağıya yazınız.

Cevap: Aldıklarımız: Petrol, doğalgaz, sanayi ürünleri, otomobil, savunma sanayi.
Sattıklarımız: Tarım ürünleri, tekstil ürünleri, bazı sanayi ürünleri.b. Sizce ülkemiz diğer ülkelere neden bu ürünleri satıyor ya da neden bu ürünleri satın alıyor olabilir? Açıklayınız.

Cevap: Ülkemiz tarıma dayalı olduğu için tarım ürünleri satmakta, sanayi ve otomotiv sektörü gelişmediği için, petrol az olduğu için bu ürünleri almaktayız.

6. Etkinlik: Tablo Dolduruyorum
Ülkemiz ürettiği ürünlerin bir kısmı ile başka ülkelerin ihtiyaçlarını karşılarken kendisinin ihtiyaç duyduğu bazı ürünleri de diğer ülkelerden satın alır. Buna göre ülkemizin kaynaklarını ve ihtiyaçlarını düşünerek aşağıdaki tabloyu örnekteki gibi doldurunuz.

tablo doldurmaBir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 124. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.