Cevap Yaz
10 Şubat 2020, 21:41
murat
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 116. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 116 “Demokrasinin Geçmişini Öğreniyorum” Etkinlik Cevapları

7. Etkinlik: Demokrasinin Geçmişini Öğreniyorum

1. Yunan şehir devletlerinde uygulanan demokrasi biçiminin günümüzde uygulanması imkânsızdır. Bu durumun nedenleri neler olabilir?

Cevap: Çünkü o zamanlarda sınıf zümre vardı.Köleler kadınlar ve o şehirde doğmayan insanlar oy kullanma hakkına sahip değildi.O demokrasi sadece şehir devletlerinde uygulanmaktaydı.Oysa günümüzde kölelik ve zümre ayrımı yoktur.Katılımcı çoğunluk ve eşit insan hakları uygulanmaktadır.

2. Orta Çağdaki demokrasi uygulamaları ile günümüzdeki demokrasi uygulamaları arasında hangi farklar bulunmaktadır?

Cevap: Orta Çağ demokrasisinde zengin olanlar, belli oranda vergi verenler,erkekler, soylular ve din adamları oy kullanabilmekte ve yönetimde söz sahibi olabilmekteydi.Fakat günümüzde tüm insanlar eşit olarak oy kullanmaktadır.3. 18 ve 19. yüzyıllarda yaşanan gelişmeler sizce demokrasinin hangi ilerlemeleri yaşamasına neden olmuş olabilir?

Cevap: Halkın daha çok söz sahibi olacağı meclislerin kurulması, parlamentoların olması, insan haklarının, eşitlik, çoğunluk ve katılımcılığın ilerlemesine neden olmuştur.

4. Değişik dönemlerde demokrasinin farklı nitelikler taşımasının nedenleri sizce neler olabilir?

Cevap: Halkın ihtiyaç ve isteklerini karşılamadığı için her dönem ilerleyerek gelişme göstermiştir.Yönetim şekilleri,insan hakları eşitlik gibi konular ilerledikçe demokrasi de gelişme göstermektedir.

b. Türklerde demokrasinin gelişim aşamalarını araştırınız. Edindiğiniz bilgilerle sınıf panosunda sergilenmek üzere bir kronoloji hazırlayınız.

Cevap:

1808 Sened-i İttifak
Tanzimat Fermanı (Gülhane-İ Hattı Hümayun) (3 Kasım 1839)
Tanzimat Dönemi (1839 – 1876)
Islahat Fermanı (23 Şubat 1856)
I. Meşrutiyet (23 Aralık 1876)
II. Meşrutiyet (24 Temmuz 1908)
Cumhuriyet İlanı (29 Ekim 1923)Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 79. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Diriliş Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.