Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 10:09
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 139. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 139 “Onların Ne Yapması Gerektiğini Yazıyorum” Etkinlik Cevapları

12. Etkinlik: Onların Ne Yapması Gerektiğini Yazıyorum
Aşağıda yaşanmış üç farklı olay verilmiştir. Bu ve benzeri olayların yaşanmaması için bir ürünü satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Listeleyiniz.
a. Satın aldığı taklit marka elektrikli ısıtıcıdan kaynaklanan elektrik kontağı, yangına neden oldu.
b. Satın aldığı kitabın bazı sayfalarının eksik, bazılarının da okunamaz durumda olduğunu görünce çok üzüldü.
c. Satın aldığı bandrolsüz müzik CD’sini bir türlü çalıştıramadı.

Cevap: Taklit marka ürünler almak yerine orijinal ve güvenilir ürünleri almak gerekir.Ucuz değil güvenli ve kaliteli ürünleri tercih etmeliyiz.
Kitap alırken korsan kitap değil orijinal olanı almalıyız.Bandrolünü kontrol etmeli kitapçılardan almalıyız.
Bandrollü ve orijinal cd almalıyız.

13. Etkinlik: İnternette Araştırıyorum
www.turkpatent.gov.tr Internet adresine girerek Türk Patent ve Marka Kurumu hakkında bir araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı kullanarak kurumu anlatan kısa bir tanıtım metni yazınız.

Cevap:• Patentler, faydalı modeller, markalar, coğrafi işaretler, geleneksel ürün adları, tasarımlar ile entegre devre topoğrafyalarının ilgili mevzuat hükümleri uyarınca tescilini ve bu hakların korunması ile ilgili işlemleri yapar.
• Zorunlu lisans işlemlerinde arabuluculuk faaliyetlerinde bulunur ve mahkemelerde bilirkişilik yapar.
• Lisans ve devir anlaşmalarını tescil ve kayıt eder.
• Buluşların kullanımını takip eder, yeni teknolojilerin değerlendirilmesi ile teknoloji transferinin yönlendirilmesi ve arşivlenmesi işlemlerini yapar.
• Sınai mülkiyet alanında Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar ve yabancı ülkelerle ilişkileri yürütür, işbirliğinde bulunur.
• Türkiye’yi Bakanlığın onayı ile uluslararası kuruluşlar nezdinde temsil eder.
• Sınaî mülkiyet hakları ile ilgili uluslararası anlaşmaların hazırlanmasına ülke çıkarlarını koruyarak katkıda bulunur ve bu anlaşmaların Türkiye’de uygulanmasını sağlar.
• Yurt içi ve yurt dışında teknoloji ve araştırma- geliştirme ile ilgili kurum ve kuruluşlarla ve bilgi bankalarıyla işbirliği yapar, dokümantasyon merkezleri kurar, bu bilgileri kamunun istifadesine sunar.
• Sınai mülkiyet hakları ile ilgili olarak yayınlar yapar.
• Sınaî mülkiyet hakları konularında yurt içinde kişi ve kuruluşların bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi için gerekli çalışmaları yapar.
• Sınai mülkiyet alanında yurt içinde ve yurt dışında kişi ve kuruluşlara eğitim verilmesine yönelik çalışmalar yapar, görev alanına giren konularla ilgili eğitim faaliyetlerini ve akademik çalışmaları destekler.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 63. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.