Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 16:42
murat
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 67 “Gazete Sayfası Hazırlıyorum” Etkinlik Cevapları

25. Etkinlik: Gazete Sayfası Hazırlıyorum

İnternetten Büyük Selçuklu veziri Nizamülmülk’ün hayatını ve eserlerini konu alan bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kullanarak Nizamülmülk’ü anlatan bir gazete sayfası hazırlayınız. Nizamülmülk’ün eserlerinden ve hayatından bahsederken Büyük Selçukluların siyasi ve sosyal yapısına da yer veriniz.

Cevap:
Gazetenin Adı: Mülkü Nizam
Tarih: 01.11.2017Nizamülmülk’ün Hayatı

Gerçek ismi İbu Ali Hasan’dır. Nizamülmülk, 10 Nisan 1018 tarihinde İran’ın, Horasan bölgesinin Tus kentinde doğdu. Dönemin ünlü hocalarından dersler aldı. Daha sonra yeni kurulmakta olan Selçuklu Devleti’nin hizmetine girerek Davut Bin Mikail, Alp Arslan ve Melikşah gibi hükümdarların baş vezirliğini yaptı. Bunun yanında görev süresi boyunca camii, kervansaray ile okul gibi birçok eser de yaptırdı. Ayrıca pek çok dile de çevrilen ünlü eser Siyasetname’yi yazdı. Nizamülmülk, 14 Ekim 1092 tarihinde Hasan Sabbah’ın kurucusu olduğu Haşhaşi (Suikastçi) tarikatının bir üyesi tarafından sırtından hançerlenerek öldürülmüştür.
Nizamülmülk’ün Eserleri:
SiyasetnameBir önceki yazımız olan 6. Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 11. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.