Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 17:58
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 69. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 69 “İlk Türklerdeki Kutlamaları İnceliyorum” Etkinlik Cevapları

28. Etkinlik: İlk Türklerdeki Kutlamaları inceliyorum

Aşağıda “–” sembolü ile Orta Asya’da yaşayan Türklerde kutlamalarla ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. Bu bilgileri dikkate alarak ilgili soruları cevaplayınız.

— İlk Türklerde bahar mevsiminin gelmesiyle nevruz kutlamaları yapılırdı. Bu kutlamalar sırasında at yarışları düzenlenir, şarkılar söylenir, kadınlar ve erkekler bir arada yemek yer, müzik çalınır, dans edilirdi.

• Günümüzde Nevruz Bayramı hangi tarihte kutlanmaktadır? Önemi nedir?Cevap: 21 Mart’ta kutlanmaktadır. Baharın müjdecisi olarak bilinir.Baharın gelmesi doğanın yeniden canlanması anlamına gelmektedir.

Nevruz kutlamalarında hangi etkinlikler gerçekleştirilmektedir?

Cevap:Ateşler yakılır, ateşlerin üzerinden atlanır, piknik yapılır, yumurta tokuşturma, ip çekme, koşu yarışları düzenlenir, ağızda kaşıkla yumurta taşıma yarışması gibi etkinlikler düzenlenir.

— Hunlar, Kök Türkler ve Uygurlar 9 Mayısta sürüleri otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlarlardı.
Türklerin sürülerini otlatmaya çıkardıkları günü bayram olarak kutlamalarının nedenleri ne olabilir?

Cevap: Asıl geçim kaynağı hayvancılık olan eski Türkler yaz aylarını yaylalarda geçirir.Bahar ayında yaylaya çıkar ve sonbaharda geri inerler.Hayvanların taze otlar yemesi bereketli ürünler vermesi bir coşku havası yaratmaktadır.Bunu da bayram olarak kutlamaktadırlar.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 59. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.