Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 12:17
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 70. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 70 Etkinlik Cevapları

Kök Türklerde aile, düğün törenleriyle yapılan evlenme sonucu kurulurdu. Kız istemeye giden oğlan, kız evine kalıng (kalın) adı verilen başlık parası öderdi. Bu kalıng kadına ait olurdu.
Günümüzde evlenecek kişi “başlık parası” ödüyor mu? Bu törenin geçmişle bağlantısını nasıl açıklarsınız?

Cevap: Bazı yerlerde var.Eski zamanlardan gelen bir uygulama.Zaman içinde kültürel değerler ile birlikte günümüze kadar taşınmıştır.

Türklerde babanın kızına çeyiz yapması bir yükümlülük olarak görülüyordu. İlk Türk topluluklarında gelin giden kızın çeyizine “sep” derlerdi. Kaşgarlı Mahmut’un verdiği bilgiye göre gelinin akrabaları çeyizi hazırlamak için aralarında yardımlaşmaktadırlar.

-Gelinin çeyizinde neler olabilir? Listeleyiniz.Cevap: Kilim, heybe, çarşaf, post, yün, halı, kıyafetler, mutfak gereçleri.

– Günümüzde çeyiz hazırlanıyor mu? Çeyiz hazırlığında ne tür yardımlaşmalar olmaktadır?

Cevap: Çeyiz hazırlanıyor.Komşular aile yakınları akrabalar yardım etmektedir.Gelinin eksik eşyalarını tamamlıyorlar.

Kök Türkler düğün için “törün” sözünü kullanmışlardı. Düğünlerde yarışlar düzenleyerek, güreş yaparak, kopuz (Orta Asya’daki Türk topluluklarında yoğun olarak kullanılan telli bir çalgı) eşliğinde türküler söyleyerek eğlenirlerdi.

-Günümüz düğünlerinde hangi etkinlikler yapılmaktadır? Belirtiniz.

Cevap: Yemekler hazırlanıyor, alışveriş yapılıyor, kına gecesi yapılıyor, gelin ve damat kuaföre gidiyor, orkestra tutuluyor ya da salon tutuluyor, davul zurna tutuluyor.Düğünde eğleniliyor.

– Kök Türkler Dönemindeki düğün ile günümüz düğünleri arasında hangi benzerlikler ve farklılıklar var? Bu benzerliklerin ve farklılıkların nedenlerini nasıl açıklarsınız?

Cevap: İnsanların davet edilmesi, eğlenilmesi, yemek verilmesi, gelinlik giyilmesi benzer olanlarıdır.Salon tutulması, orkestra olması, düğünlerin kısa sürmesi farklılıklarıdır.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 100. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Diriliş Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.