Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 10:26
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 71-72. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 71, 72 “Kültürümüzü Tanıyorum” Etkinlik Cevapları

71. Sayfa

29. Etkinlik: Kültürümüzü Tanıyorum

a. Aşağıda Orta Asya ilk Türk devletleri ile farklı dönemde yaşamış Türk-İslam devletlerine ait çeşitli halı görselleri verilmiştir. Görselleri inceleyerek Türk halı sanatında değişen ve süreklilik gösteren unsurları listeleyiniz.

Cevap: Bazı renklerin aynı bazı renklerin farklı olduğu gözlemlenmektedir.Motiflerinde değişiklikler göze çarpsa da aynı kültürün özelliklerini göstermektedir.

72. Sayfa

b. Aşağıdaki sorulan cevaplayınız.

1. Yandaki temsili resmi inceleyiniz. Çadırın özelliklerini belirleyiniz. Gördüklerinizle günümüz çadırları arasındaki farklılıkları belirtiniz.Cevap: O dönemdeki çadırların içi günümüz evlerine benzemektedir.Oturma alanları yaşam alanları bir evin içi gibidir.Kilimler, halılar ve yatacak yerleri vardır.Çadırda kullanılan malzemeler el dokuması ve renklidir.Günümüzde ise çadırlar daha pratik ve küçük yapılardır.Hazır çadır bezlerinde yapılmaktadır. Demir aksamlar kullanılmaktadır.

2. Karahanlılar Dönemine ait Kalan Camisi’nin minaresi ile günümüzde yakın çevrenizde bulunan cami minarelerini mimari açıdan karşılaştırınız. Geçmişten günümüze cami minarelerindeki süreklilik gösteren ya da değişime uğramış unsurların neler olduğunu belirtiniz.

Cevap: Eskiden beri minareler uzun yapılmaktadır.Eski ve yeni minareler arasındaki fark mimari tarzlarıdır.Aynı olan özellikleri ise ezan okuma yerlerinin olması ve uzun yapılmasıdır.

3. Selçuklulara ait seramik örneği ile günümüz seramik örneğini karşılaştırınız.

Cevap: Günümüzde kullanılan renklerin daha fazla olduğu görülmektedir.Selçuklu zamanında dini motifler var iken günümüzde daha farklı modeller, manzara resimleri işlenmektedir.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 90. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.