Cevap Yaz
10 Şubat 2020, 21:26
murat
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 78. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 78 “Harita İnceliyorum” Etkinlik Cevapları

Aşağıdaki haritada ülkemizde yetiştirilen tarım ürünleri ile yapılan hayvancılık faaliyetlerinden bazıları gösterilmiştir. Haritadan yararlanarak ilgili soruları cevaplayınız.

a. Sizden dokuma fabrikası açmanız istense fabrikanızı nereye kurardınız? Neden?

Cevap: Tiftik keçisi ve koyunculuğun çok yapıldığı İç Anadolu bölgesine kurardım.Böylece nakliye ücretlerinden ve ham maddeye ulaşımdan kar elde ederdim.b. İç Anadolu Bölgesi’nde yaşayan bir işletmecinin hangi alanlarda hizmet verecek bir fabrika açması daha uygundur? Neden?

Cevap: Yem fabrikası, dokumacılık fabrikası, gübre fabrikası.Çünkü bu bölgede hayvancılık yoğun olarak yapılmaktadır.

c. Zeytinyağı fabrikası açmak isteyen birine önereceğiniz şehir ya da bölgeler hangileridir? Neden?

Cevap: Ege bölgesini ve Aydın şehrini tercih ederdim.Bu yerlerde zeytincilik çok yapılmaktadır.

ç. Hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı bölgelerin yeryüzü şekilleri, bu bölgelerde hayvancılık ekonomik faaliyeti ile ilgili fabrikalar açılmasını engeller mi? Neden?

Cevap: Evet engeller.Günümüzde ulaşım ile ekonomik faaliyetler bir birleri ile ilişkilidir.Ürünü işlemek kadar onların dağıtımı da önemlidir.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Evren Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 107. Sayfa cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Diriliş Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.