Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 17:45
necla
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 84. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 84 “Coğrafi Özelliklere Göre Proje Öneriyorum” Etkinlik Cevapları

9. Etkinlik: Coğrafi Özelliklere Göre Proje Öneriyorum

Aşağıdaki tanıtım kartlarında bazı bölgelerimizin genel coğrafi özellikleri verilmiştir. Verilen coğrafi özelliklere göre sizce bu bölgelerimiz hangi yatırım ve pazarlama projeleri için daha uygundur? Bu konudaki tahminlerinizi gerekçeleri ile yazınız.

Ege Bölgesi
Ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip bölgesidir. Ada, koy ve körfez sayısı fazladır. Geniş ovaların yer aldığı bölgede ılıman iklim yaşanır.Cevap: Özellikle turizm alanında yatırımlar yapılabilir.Geniş ovaların olması ve ılıman iklime sahip olması hayvancılık ve tarımın da desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.Gübre fabrikası, liman, deniz turizmi alanında yatırımlar yapılabilir.

Marmara Bölgesi
Ülkemizdeki tüm iklimlerin ve buna bağlı oluşan bitki örtüsü çeşitliliğinin bir arada görüldüğü bölgedir. Ortalama yükseltisi az olduğu için bölge geniş ovalara sahiptir. Ayrıca İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Karadeniz denizini Ege Denizi’ne bağlamaktadır.

Cevap: Ulaşım alanında kavşak olması araba fabrikası yapılabilir.Tarımsal faaliyetlerin olması tarımla ilgili sektörlerin kurulmasına, yine turizm hayvancılık alanlarında yatırım yapılması gerektirmektedir.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 46. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.