Cevap Yaz
12 Ocak 2020, 17:21
murat
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 13 Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 13. Sayfa 3. Etkinlik: Görüş ve Olguyu Ayırt Ediyorum Cevapları

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metindeki görüş ve olgu ifadelerini belirleyiniz. Farklı renkte kalemlerle olgu ve görüş cümlelerinin altını çiziniz.

Agra, zengin turistler için hazırlanmış oteller ve açık hava kahveleriyle tam bir turist kenti. Tac Mahal, Agra’da ve her yıl binlerce insan sadece Tac Mahal’i görmek için Hindistan’a geliyor.
İşte karşımızda sabahın ilk ışıklarıyla buğulu bir güzelliğin ortasında bir görünüp bir yiten Tac Mahal.
Ganj’ın kollarından birinin hemen kıyısına kurulmuş.
Yol boyunca devam eden mimari unsurların en güzel örneklerinden biri. Gökyüzüne yükselen çifte minareleri pırıl pırıl parlıyor.
Bu görkemli yapının tam karşısında, suyun öte yamacında küçücük bir kulübe… Çok küçük… İki penceresi var ve her pencereden sadece Tac Mahal görünüyor. Bu küçük kulübenin tarihi, koca Tac Mahal’in tarihiyle inanılmaz bir biçimde çakışıyor.Tac Mahal, ünlü Babür İmparatoru Şah Cihan’m karısı Mümtaz Mahal’in anısına yaptırdığı bir anıt mezardır. Şah Cihan’la Mümtaz Mahal birbirlerine delice âşık olmuşlar ve tam on yedi yıl birbirlerinin gözünün içine bakarak dünyaya nam salan bir aşk yaşamışlar. Ancak Mümtaz Mahal, 1629 yılında ölünce Şah Cihan derin bir yasa bürünmüş. Mümtaz Ma- hal’e, sevgili karısına duyduğu sevgiyi tüm dünyaya göstermek için bir anıt mezar yaptırmaya karar vermiş. Anıt mezarın yapımına 1632 yılında başlanmış ve yirmi bir yıl sonra, 1653’te bitirilmiştir. Yapımında sadece Hindistan’dan değil, Asya’nın pek çok yerinden getirilen yirmi bine yakın işçinin çalıştırıldığı söylenmektedir. Bununla beraber tümüyle mermer olan binada kullanılan her biri iki buçuk ton ağırlığındaki mermerlerin taşınması için de bin fil kullanılmıştır.

Cevap: Mavi renkler olgu,kırmızı görüş.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 69. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.